Osteoartróza ochorenie kĺbov

Aj napriek tomu, že kĺby používame správne, nepreťažujeme a nezaťažujeme ich nevhodným spôsobom ich môže postihnúť viacero ochorení, k najčastejším patrí osteoartróza. Osteoartróza je nezápalové ochorenie kĺbov a chrbtice. Toto ochorenie ako prvé napadne a poškodí chrupavku a neskôr aj ďalšie časti kĺbu ( kosť, kĺbovú blanu, púzdro šľachy a svaly v okolí kĺbu).

Toto ochorenie má až 15% obyvateľstva. Patrí k najčastejším ochoreniam pohybového aparátu a je aj najčastejším dôvodom práceneschopnosti. Postihuje častejšie ženy ako mužov. Osteoartróza postihuje predovšetkým drobné kĺby rúk, váhonosné kĺby a chrbticu.

osteoartrózaochorenie kĺbov

Príznaky

Ako prvým príznakom sa objaví bolesť. Na začiatku ochorenia je bolesť námahová. To znamená, že v kľude ustupuje. Postupom času sa ochorenie zhoršuje a tým aj bolesť. Bolesť kĺbu sa prejaví aktívnom alebo pasívnom pohybe. Pre osteoartrózu kĺbov dolných končatín je typická štartovacia bolesť - prítomná v prvých krokoch po období kľudu. V pokročilejšom štádiu osteoartrózy prichádza na rad nočná bolesť. Doba trvania a sila bolesti je pri osteoartróze sa nedá presne určiť.Často ide o bolesti neutíchajúce so zlepšeniami i zhoršeniami v závislosti od počasia, polohy, pohybu, námahy atď.

Ďalším príznakom je stuhnutosť, ktorá sa objavuje ráno a nepresahuje 30 minút. Stuhnutosť sa však môže vyskytovať aj cez deň po období kľudu.

Pri osteoartróze dochádza k strate pohyblivosti. Začiatkami ochorenia však pacient trpí iba obmedzenou hybnosťou. Kĺb môže byť na pohmat bolestivý a teplejší s obmedzenou hybnosťou. V pokročilých štádiách však dochádza k strate pohybu. Nestabilita kĺbu, zníženie funkcie a funkčná nedostatočnosť sú tiež prejavom pokročilých štádií artrózy.

Liečba

V súčasnosti lekári ochorenie vyliečiť nevedia. Vyplýva z toho, že liečba je smyptomatická čo znamená, že jej účelom je zmierniť bolestivé prejavy, zápaly a opuchy.

Ako prvá je nasadená nefarmakologická liečba. K tejto nefarmakologickej liečbe zaraďujeme aj pohybovú liečbu, pri ktorej pacient podstupuje liečebný telocvik. Správne zameraný telocvik zlepšuje funkciu postihnutých kĺbov, zväčšuje svalovú silu, upravuje svalovú nerovnováhu a nesprávne pohybové stereotypy.

Ďalším postupom liečby je fyzikálna liečba, kedy dochádza k prehrievaniu postihnutých štruktúr, čo zlepšuje lokálny metabolizmus. Táto liečba má však iba podpornú funkciu.

Zaraďuje sa sem aj protetická liečba, pri ktorej sú predpisované pomôcky na ochranu kĺbov (ortézy) ortopedickej obuvi, vložiek do topánok barlí a podobne.

Pri pokročilých štádiách, kedy už nefarmakologická liečba nezaberá, sú nasadzované lieky. Tieto lieky potláčajú bolesť a zápalové príznaky, ale neovplyvňujú samotnú chorobu. Podávajú sa analgetiká ( paracetamol), nesteroidné protizápalové lieky, miestna liečba (masti, gély, náplaste). Tieto lieky, ako už bolo vyššie spomenuté, majú za účel zmierniť príznaky ochorenia.

Ak osteoartróza dospeje do závažných štádií, riešením môže byť chirurgický zákrok, kedy sa postihnutý kĺb nahradí umelým.

viki696

Prejsť na:

Ochorenia kĺbov
Články o kĺboch
Kĺbová vyživa

designed: MT 2016 ©