Kĺbová výživa: Všetko, čo o nej potrebujete vedieť

Ak si chcete užívať bezproblémového a komfortného pohybu aj v pokročilom veku, mali by ste do svojej životosprávy zaradiť kĺbovú výživu pre športovcov. Práve ona totiž môže byť to, čo vás ochráni pred tým, aby bol pre vás každý krok ako chôdza po nožoch. Kedy ju ale začať brať? A je nejaký rozdiel medzi kĺbovou výživou pre ľudí a tou, ktorú berú zvieratá?

Aby sme si zachovali večnú mladosť, zdravie a krásu, nezdráháme sa užívať vitamín C, prípravky na podporu koncentrácie a sústredenie a výťažky z bylín, ktoré zlepšujú imunitu a zbavujú naše telo voľných radikálov, ktoré sú vedľajšími produktmi oxidačného stresu. Na čo ale trochu zabúdame je kĺbová výživa, ktorá je dôležitá pre zdravé kĺby a chrupavky.

Aj keď jej absencii dlho nevnímame, telo nám jej zanedbávanie pripomenie v tej najhoršej a najnepríjemnejšie podobe. Alebo sa snáď tešíte na to, až sa budete Sour po chodníku s prútikom v ruke a každý krok, ktorý budú musieť vaše stuhnuté kĺby urobiť, vás bude stáť neskutočné úsilie?

Ak nie, povieme vám, ako si ju máte vybrať a podľa čoho spoznáte tú kvalitné.

najsilnejsia klbova vyziva - porovnanie

🏆 Porovnanie: TOP 10 kĺbových preparátov

 • účinnosť jednotlivých prípravkov vo vzťahu ku kĺbom, kostiam a chrupavkám
 • aká kĺbová výživa je vhodná pre športovcov, seniorov a ťažké pracujúci
 • skúsenosti a spokojnosť s užívaním u ostatných ľudí
 • porovnanie cien za dennú dávku

naposledy aktualizované 07/2024

kloubní výživa na koleno

Aké látky by mala kĺbová výživa obsahovať?

Značiek kĺbových výživ je v lekárňach aj na internete nepreberné množstvo. Takže namiesto toho, aby sme o kúpe trochu premýšľali, vezmeme tú, ktorá nám padne do oka a vôbec neriešime, aké je jej zloženie. Veď, každá z nich predsa robí to isté. Alebo nie?

Pravda je však taká, že rozdiely v kvalite existuje dosť . Zatiaľ čo niektoré druhy výživy obsahujú čistý kolagén, iné ho dopĺňajú o vitamín C, ktorý zlepšuje jeho vstrebávanie a účinnosť. A niektoré značky vám toho ponúknu dokonca ešte viac. Aby sa zvýšila pravdepodobnosť toho, že si vyberiete správne, skúste porozumieť účinkom často používaných látok. A následne sa snažte ich čo najviac nájsť na etikete každého výrobku.

Čo ktorá látka dokáže?

 • MSM – Methylsulfonylmethan, organická zlúčenina síry, vie zmierniť bolesť kĺbov, zlepšuje regeneráciu a pomáha proti zápalom
 • Kurkuma – Má antioxidačné účinky a potláča zápaly
 • Kolagén – Látka, ktorá sa prirodzene nachádza v ľudskom tele, ale s postupom veku ubúda (nájdeme ju v koži i v kĺboch)
 • Glukosamín – Používa sa pri liečení problémov s kosťami a kĺbmi, potláča zápaly
 • Chondroitín – Chondroitín je jedným z hlavných stavebných kameňov chrupaviek, dokáže predchádzať ich poškodeniu, zlepšuje bolesť kĺbov v kolenách
 • Kyselina hyalurónová – Látka, ktorá je prirodzenou súčasťou kože, očí a spojivového tkaniva, urýchľuje hojenie rán, zmierňuje bolesť kĺbov a robí krajší pleť
 • Boswéllie – Má protizápalové účinky a zmierňuje bolesti spôsobené artritídou
 • Konský gaštan – Zmierňuje bolesti kĺbov

Kedy ju začať brať?

Na to, kedy začať brať kĺbovú výživu neexistuje žiadna presná odpoveď. Všetko závisí na tom, koľko máte rokov, ako ste aktívny a v neposlednom rade aj na zdravotné anamnéze vašej rodiny.

Keby sme ale mali vychádzať z poznatkov, ktoré nám dáva k dispozícii moderná medicína a veda, s užívaním kĺbovej výživy by sme mali začať okolo 25. roku života. Práve tento vek je považovaný za míľnik, po ktorom začína dochádzať k poklesu tvorby kolagénu a kyseliny hyalurónovej.

výživa na klouby

Táto skutočnosť je zodpovedná nielen za to, že máme oveľa menej plné líca a oveľa viac vrások, ale aj za to, že sa pomaly zhoršuje stav našich chrupaviek. A ako vieme, tie sú dôležité pre plynulý a bezbolestný pohyb. Preto by sme nemali čakať až do pokročilého veku a mali by sme tieto látky telu dodávať trochu s predstihom.

Kĺbovú výživu si kúpte aj v prípade, že:

 • Pravidelne a intenzívne športujete (nemusí ísť len o vrcholové športy a posilňovňu, ale aj o rekreačný loptové hry)
 • Máte fyzicky náročnú profesiu
 • Čas od času pociťujete bolesť kĺbov a stuhnutosť
 • Máte v rodine niekoho, kto trpel ochorením chrupaviek a kĺbov
 • Sa u vás bolesť kĺbov prejavila naplno a hľadáte spôsob, ako ju zmierniť

Najúčinnejšie prípravky na kĺby

Nebol by to riadny sprievodca kĺbovou výživou, keby v ňom chýbal prehľad najkvalitnejších prípravkov na kĺby, ktoré sú u nás k dostaniu.

Keby sme mali vypichnúť tie, ktoré vám ponúkajú kombináciu viacerých účinných látok, potom sa pozrite na náš rebríček 10 najúčinnejších prípravkov na kĺby:

Je vhodná výživa pre psy a kone pre ľudí?

V posledných niekoľkých rokoch sa u nás rozšírilo užívanie kĺbovej výživy pre psy a kone u ľudí. Nielen kvôli jej cene a množstve, ale aj kvôli zloženiu, ktoré sa nám zdá byť prakticky totožné, ako je tomu v prípade prípravkov pre ľudí. Niektorí túto formu volia aj preto, že verí v jej vyššiu kvalitu. (V kĺbovej výžive pre zvieratá obvykle nebývajú arómy, farbivá a ďalšie pomocné látky.)

Väčšina ľudí si potom prednostne vyberá prípravky pre kone, ktorých veľkosť je aspoň približne porovnateľná s tou našou. (Predsa len, pes potrebuje oveľa menšiu dávku.)

Málokto si ale uvedomuje, že:

 • Kĺbová výživa pre zvieratá sa často inak využíva a úplne inak chutí (a málokedy pre človeka dobre)
 • Sa musí venovať extra pozornosť správnemu dávkovanie (človek je menšia ako kôň, ale väčší než priemerný pes)
 • Zvieratá majú úplne iné trávenie, takže vám niektoré pomocné látky môžu spôsobiť zažívacie ťažkosti, alebo iné zdravotné indispozície

Z týchto dôvodov vám teda tento krok jednoznačne neodporúčame.

Záver

S užívaním kvalitné kĺbovej výživy by ste mali začať čo najskôr. Na druhú stranu, ak už je neskoro, jej zaradenie do vašej životosprávy vám môže pomôcť so zmiernením bolesťou. V takomto prípade sa ale najprv poraďte so svojím ošetrujúcim lekárom, ktorý vám odporučí doplnky stravy, ktoré nebudú v kolízii s vašej aktuálnej medikáciou. A pokiaľ možno, vždy si vyberajte kĺbovú výživu pre ľudí.

najsilnejsia klbova vyziva - porovnanie

🏆 Porovnanie: TOP 10 kĺbových preparátov

 • účinnosť jednotlivých prípravkov vo vzťahu ku kĺbom, kostiam a chrupavkám
 • aká kĺbová výživa je vhodná pre športovcov, seniorov a ťažké pracujúci
 • skúsenosti a spokojnosť s užívaním u ostatných ľudí
 • porovnanie cien za dennú dávku

naposledy aktualizované 07/2024