V mladosti si to odmietame pripustiť, ale s postupným procesom starnutia môžeme očakávať bolesť svalov a kĺbov, ktorá nás bude sprevádzať prakticky až do konca života. Prvé problémy pritom začínajú veľmi nenápadne. S akými bolesťami kĺbov sa môžeme stretnúť a aké sú ich príčiny si povieme v tomto článku.
Navigácia
Prakticky každý starší človek, s ktorým sa vo svojom živote stretnete by vám potvrdil, že sa v mladosti cítil neohrozený a silný. Ako mu ale začali pribúdať nové sviečky na torte, začal sa potýkať so stuhnutými končatinami a s bolesťou v bedrách.
Niekedy sa to ale stane dokonca aj vám. Hoci vás normálne nič netrápi, po zápase vo futbale vás začne bolieť koleno a po podarenom tenisovom turnaji to odnesie váš lakeť. Bolesť všetkých kĺbov je teda jedným zo znakov, že sa s vaším telom niečo deje a že je potrebné mu začať venovať náležitú pozornosť. Môže ísť totiž o jednorazové pretiahnutia, ale aj o závažnejšie zdravotný problém, ktorý vám čoskoro nedá spať.
Ako tento vývoj udalostí ale správne odhadnúť? Na to vám odpovieme v nasledujúcich niekoľkých odsekoch.
🏆 Porovnanie: TOP 10 kĺbových preparátov
- účinnosť jednotlivých prípravkov vo vzťahu ku kĺbom, kostiam a chrupavkám
- aká kĺbová výživa je vhodná pre športovcov, seniorov a ťažké pracujúci
- skúsenosti a spokojnosť s užívaním u ostatných ľudí
- porovnanie cien za dennú dávku
naposledy aktualizované 12/2024
Príčiny bolesti kĺbov
Únavu a bolesti svalov a kĺbov zažije aspoň raz v živote asi každý z nás. Stačí, aby sme sa namáhali viac než obvykle, alebo si svojím neopatrným chovaním spôsobili úraz. Niekedy nás ale bolia kĺby aj počas chrípky, ktorá dá poriadne zabrať celému imunitnému systému.
Občas sú ale príčiny trochu vážnejšie. Môže sa za nimi skrývať osteoporóza, dna, infekcie alebo napríklad rakovina. Samozrejme nesmieme zabudnúť ani na artritídu, ktorá je pomerne častá u ľudí v staršom veku. (Tú ďalej rozdeľujeme na osteoartrózu a na reumatoidnú artritídu.)
Aby sa tieto vážnejšie príčiny vašich ťažkostí dali spoľahlivo vylúčiť, je najlepšie, keď pri dlhšie trvajúcich príznakoch návštevou svojho praktického lekára.
Čo pomáha na boľavé kĺby
Väčšina z nás má tendenciu skúšať samoliečbu. Preto môžete zabehnúť do lekárne (alebo do nej niekoho poslať) a kúpiť masť na bolesť kĺbov, ktorá potlačí bolesť a pomôže im s hojením.
Ak ale vaša ťažkosti pretrvávajú a ešte ku všetkému vás začne trápiť bolesť kĺbov v noci, lekár vám môže urobiť odber nahromadenej tekutiny. Okrem toho, že sa vám tým uľaví ju môže podrobiť ďalšiemu (laboratórnemu) skúmanie. Ak sa ukáže, že za vaše problémy môže dna, alebo iná chronická choroba, predpíše vám lieky a odporučí vám zmenu životosprávy. V závažnejších prípadoch vám môže odporučiť aj operáciu, alebo výmenu celého kĺbu.
Tiež môžete vyskúšať:
- Voľne predajné lieky na bolesť
- Pokoj na lôžku
- Ľahké preťahovanie a cvičenia
- Masáže
- Teplé a studené obklady a kúpele
Bolesť bedrového kĺbu
Pristihli ste sa, že vás pri pohybe bolí jedna, alebo dokonca obe bedra? V takomto prípade hovoríme o bolesti bedrových kĺbov. Jej príčiny bývajú rôzne. Niekedy za ňu môže príliš intenzívne cvičenie, ktoré preťaží šľachy, alebo zlý pohyb, ktorý negatívne ovplyvní usadenie kĺbu v jeho jamke. S postupujúcim vekom potom za tento druh bolesti môže najčastejšie artritída, zlomenina krčku alebo burzitída. (Dôjde k nej tak, že sa zapáli tekutina v burse.)
V mnohých prípadoch bolesť bedrového kĺbu sama odznie. Rozhodne nie ale v prípade, že si nemôžete stúpnuť, kĺb vám začne opúchať alebo je oblasť okolo neho precitlivená, horúca a začervenaná. Akonáhle sa dostanete k lekárovi, mal by sa vás opýtať, ako dlho tieto problémy máte a či je v niektorý čas počas dňa pociťujete ako výrazne horšie. Ak to bude nevyhnutné, môže vám vziať aj vzorku krvi a moču a poslať vás na röntgen, či na menej invazívne ultrazvuk.
Bolesť kĺbov na ruke
Ďalším problémom, s ktorým sa môžeme v bežnom živote stretnúť, je bolesť kĺbov na ruke. Môže postihovať Klby prstov, zápästie, lakeť alebo rameno. (O ňom ale nižšie.) Najbežnejšie je spôsobená úrazy (vykĺbenie, zlomenina, vyvrtnutie …), ale aj poranením rotátorovej manžety či reumatoidnou artritídou, ktorá spôsobuje citlivosť, opuchy a stuhnutosť.
Prvé otázky vášho lekára budú smerovať na vašu rodinnú anamnézu a na možné zranenia pri športe. Ďalej môže preskúmať pohyby vašej ruky a odobrať vzorky ku krvnému rozboru. Veľmi pravdepodobne vás čaká aj röntgen, ktorý mu umožní vidieť reálny stav vašich kĺbov a kostí.
Bolesť ramenného kĺbu
S bolesťou kĺbov na ruke súvisí aj bolesť ramenného kĺbu. Keďže ide o veľmi pohyblivé a zároveň veľa namáhané miesto na tele, môže celkom ľahko dôjsť k jeho zraneniu. Tiež ho ale môže trápiť poranená chrupavka, vykĺbenie, artritída a zlomenina. Bolestí ramien sa tiež prejavujú úplne iné zdravotné stavy, ako je potrebné infarkt.
Rovnako, ako u bolestí iných kĺbov sa vás lekár spýta na vašu rodinnú históriu. Tiež sa môže zaujímať o vaše zamestnanie a o športové aktivity, ktorým sa venujete vo voľnom čase. Najlepšie predstavu o vašom zdravotnom stave ale získa až vo chvíli, keď vykoná röntgen.
Bolesť čeľustného kĺbu
Ak je niečo mimoriadne nepríjemné, tak je to určite bolesť čeľustného kĺbu. Tá nám môže znepríjemniť ako hovor s našimi blízkymi, tak všetku konzumácii potravy. Zrejme najvážnejším stavom je vykĺbená sanice. Častejšie ale môže ísť o maskovanou bolesť zubov, alebo o rozsiahlu bolesť hlavy.
V prípade, že máte podozrenie na vykĺbenie sánku, okamžite vyhľadajte lekára!
Bolesť kolena
Nohy používame každý deň, takže nie je divu, že nás čas od času začnú trápiť kolená. (Zvlášť, pokiaľ k tomu ešte trpíme obezitou, alebo sa venujeme nejakému náročnému športu.) Existuje ale aj niečo ako chronická bolesť kolena, ktorá je spôsobená osteoartrózou, dnou, poškodenú kolenné chrupavkou alebo nejakou formou dislokácie. (K nej môže dôjsť pri futbale, korčuľovanie alebo pri nejakom náhlom extrémnom pohybu nôh do strán.)
Aby sa vylúčila infekčná príčina vašej bolesti, lekár vám pravdepodobne odoberie vzorku krvi. Prípadne vytiahne tekutinu ihlou. Nakoniec ale rovnako skončíte (ako v mnohých iných predošlých prípadoch) na röntgene, ktorý má najlepšie schopnosť ukázať, čo sa deje vo vnútri.
Záver
Najlepšie, čo môžete pre svoje kĺby urobiť je to, že ich budete trochu viac šetriť. (Ale zase nie úplne.) Tiež dávajte pozor na to, aby ste si nespôsobili úraz pri športe, alebo počas iných fyzicky náročných aktivít, ktorým sa oddávate počas dňa.
Športovci a starší ľudia by tiež mali zvážiť užívanie kvalitné kĺbovej výživy, ktorá ochráni ich kĺby a chrupavky pred úbytkom kolagénu, ktorý je udržuje v kondícii.
🏆 Porovnanie: TOP 10 kĺbových preparátov
- účinnosť jednotlivých prípravkov vo vzťahu ku kĺbom, kostiam a chrupavkám
- aká kĺbová výživa je vhodná pre športovcov, seniorov a ťažké pracujúci
- skúsenosti a spokojnosť s užívaním u ostatných ľudí
- porovnanie cien za dennú dávku
naposledy aktualizované 12/2024