Artróza: Liečba a účinná prevencia

Ako organizmus starne, dochádza k jeho celkovému opotrebovaniu. Okrem únavy nám môže začať robiť spoločnosť artróza a artritída. To všetko môže spôsobiť, že každý váš pohyb bude poznamenaný bolesťou. Takže namiesto chodenie do prírody, alebo na stretnutie s priateľmi budete radšej sedieť doma. To je ale škoda, pretože s trochou vedomostí ju môžete zmierniť, alebo sa jej vyhnúť. Viete ako?

Pohyb patrí k životu. Umožňuje nám chodiť, písať, nakupovať alebo napríklad v kľude a nerušene spať. (Svoje o tom vedia tí, ktorí sa ráno prebúdza na úplne inej strane postele.) Keď je nám teda nejakým spôsobom znemožnený, táto skutočnosť sa pomerne negatívne odrazí na kvalite nášho života.

léčba artrózy

Na druhú stranu, istá miera opotrebenia ide zákonite ruka v ruke s vekom. Je teda vôbec možné docieliť nejako toho, že budeme v seniorskom veku čiperní a vitálne? Hoci to nie je možné zaručiť (vzhľadom ku genetike a odlišnému životnému štýlu) každému, existuje spôsob, ako riziko vzniku artrózy znížiť. Dobré správy máme dokonca aj pre tých, u ktorých už vypukla. Aj keď ide o beh na trochu dlhšiu trať, keď si poriadne vyhrnie rukávy, môžete ju celkom ľahko pokoriť.

Zaujíma vás ako?

najsilnejsia klbova vyziva - porovnanie

🏆 Porovnanie: TOP 10 kĺbových preparátov

 • účinnosť jednotlivých prípravkov vo vzťahu ku kĺbom, kostiam a chrupavkám
 • aká kĺbová výživa je vhodná pre športovcov, seniorov a ťažké pracujúci
 • skúsenosti a spokojnosť s užívaním u ostatných ľudí
 • porovnanie cien za dennú dávku

naposledy aktualizované 06/2024

Čo je to artróza

Artróza je chronické ochorenie kĺbov, ktoré spôsobuje trenie kostí o seba. K tomu dôjde, keď každá (ale i len jedna) z nich príde o chrupavku, ktorá za normálnych okolností zmierňuje vzájomné pôsobenie a umožňuje bezbolestný pohyb. Vzhľadom k tomu, že táto jej funkcie chýba, postihnutý pociťuje intenzívne stuhnutosť a senzitivitu poškodené časti pohybového ústrojenstva. (Zrejme si viete predstaviť tú nepríjemnosť, akou dokáže byť artróza chrbtice.)

Príznaky artrózy

Vzhľadom k tomu, že artróza môže ovplyvňovať funkčnosť prstov, rúk, kolien, chrbtice a bedier, jej príznaky sa môžu u každého chorého líšiť. Zároveň musíme myslieť na to, že má táto choroba niekoľko štádií, počas ktorých sa jej prejavy postupne zhoršujú.

Všeobecne sa artróza pozná podľa:

 • Bolesti
 • Stuhnutosti
 • Citlivosti
 • Náhle náchylnosti k zápalom

Artróza 1. stupňa

Pre tento stupeň artrózy je typické to, že dochádza k nápadnému stenčovanie chrupaviek, ktoré poťahujú kosti. K tomu môže dôjsť v dôsledku vyššieho veku, silného opotrebovania alebo vplyvom genetických dispozícií. Bohužiaľ, táto fáza je len veľmi ťažko postrehnuteľná, pretože chorobu začíname vnímať v jej plnom rozsahu až vo chvíli, keď dôjde k úplnej strate chrupaviek.

Artróza 2. stupňa

Ak ste zvyknutí na manuálnu prácu, alebo sa venujete činnosti, ktorá vyžaduje preťažovanie niekoľkých konkrétnych kĺbov, bolesť, ktorá vždy odznela po dostatočnom odpočinku sa začne počas dňa naraz zhoršovať. Vzhľadom k abnormálnemu fungovaniu pohybového ústrojenstva navyše dochádza k vzniku ostroh. V tejto fáze vám lekár predpíše lieky proti bolesti a zrejme aj tie, ktoré zamedzujú zápalom. Tiež vás vyzve k tomu, aby ste boli (aj napriek bolesť) fyzicky aktívny.

Artróza 3. stupňa

V poslednom štádiu choroba pôsobí také bolesti, že je potrebné pacientom podávať silnejšie liečivá. Pokiaľ to situácia vyžaduje, môžete sa dopátrať chirurgickej výmeny kĺbu. V tejto fáze je extrémne dôležité, aby pacient nezanevrel na pohyb a dbal na zdravú životosprávu. Tá mu pomôže redukovať nadmernú hmotnosť a potlačiť / lepšie liečiť zápaly.

Liečba

Artróza nie je liečiteľná choroba. Pacientom ale najviac prospieva redukcie váhy (obezita nadmerne zaťažuje kĺby), fyzická aktivita, ktorá zabraňuje stuhnutosti, dostatok odpočinku a prikladanie obkladov. Tie môžu byť ako teplé, tak studené. Ako už bolo uvedené vyššie, bežne sa pristupuje aj k predpisovaní liekov na bolesť a v krajných prípadoch aj k výmene kĺbov.

Ako sa jej brániť?

Najlepšie je, keď na riziko menom artróza začneme myslieť už v mladšom veku. Hoci to neznamená, že u nás aj napriek tomu nemôže v neskoršom veku prepuknúť, urobíme tak niečo málo pre to, aby sme maximálne oddialili jej príchod.

Svojmu telu prospejete, keď:

 • Budete (aspoň trochu) cvičiť a hýbať sa
 • Sa budete preťahovať
 • Sa naučíte plnohodnotne odpočívať
 • Budete dostatočne spať (počas noci prebieha viacero ozdravných a regeneračných procesov)
 • Si budete udržiavať zdravú telesnú váhu
 • Budete spolu s vašim lekárom sledovať hladinu cukru v krvi (inak povedané, budete si strážiť cukrovku 2. typu)

Artróza kolena

Niekedy to aj napriek všetkej snahe jednoducho nevyjde. A vy sa jedného dňa zobudíte s artrózou kolena. (Ktorá je mimo iného najčastejším typom tejto choroby.) Okrem toho, že by ste mali užívať lekárom predpísané lieky sa skúste zamyslieť nad svoju aktuálnu váhou. Každý kilogram tuku, ktorý máte navyše, zaťažuje kĺby, ktoré sa tým pádom viac opotrebovávajú a tiež viac bolí.

Hoci na to bolesť v kolene priamo zvádza, nenechajte sa odradiť od aktívneho pohybu, ktorý posilňuje svaly. Ak si potrebujete ešte uľaviť, od bolesti si pomôžete studenými a teplými obkladmi a akupunktúrou.

Artróza bedra

Rovnako, ako je tomu u artrózy kolena, aj u artrózy bedra je dôležité užívanie predpísanej medikácie a udržiavanie zdravej telesnej váhy. Aby ste zostali aktívni, skúste sa vo voľných chvíľach venovať ľahkému preťahovanie a cvičenia typu jóga. Tiež by ste sa mali vyvarovať fajčenia a nadmernému pitiu.

Artróza ramena

Artróza ramena taktiež vyžaduje užívanie predpísaných liekov. Lekár vám najskôr odporučí aj obmedzenie pohyblivosti zasiahnutého ramena. Ak je to potrebné, môže vám odporučiť aj pichanie injekcií, ktoré by mali váš stav krátkodobo zlepšiť. Taktiež nie je vylúčená chirurgická výmena ramenného kĺbu.

Záver

Aj keď je opotrebovanie ľudského tela prirodzená vec, môžeme sa snažiť, aby k nemu dochádzalo čo najmenej. A keď na nás artróza aj napriek tomu udrie? V tom prípade sa jej nezľaknite a urobte maximum pre to, aby ste zostali čo najdlhšie aktívni. Akonáhle to totiž raz vzdáte, môže sa stať, že už sa viackrát nepostavíte na nohy.

najsilnejsia klbova vyziva - porovnanie

🏆 Porovnanie: TOP 10 kĺbových preparátov

 • účinnosť jednotlivých prípravkov vo vzťahu ku kĺbom, kostiam a chrupavkám
 • aká kĺbová výživa je vhodná pre športovcov, seniorov a ťažké pracujúci
 • skúsenosti a spokojnosť s užívaním u ostatných ľudí
 • porovnanie cien za dennú dávku

naposledy aktualizované 06/2024