Totálna endoprotéza: Ako sa na ňu pripraviť?

Ak dlhodobo trpíte ochorením pohybového ústrojenstva a váš stav sa aj napriek všetkej snahe neustále zhoršuje, najskôr sa s lekárom dohodnete na podstúpenie totálnej endoprotézy. Je potrebné sa tohto zákroku báť? A ako vlastne prebieha? Odpoveď na tieto otázky nájdete práve tu.

Asi nikto z nás si nedokáže predstaviť, aké to je žiť dni plné bolesti. Tou nemusí byť sužovaní len ľudia v onkologickej liečbe, ale aj naši na prvý pohľad zdravie dedkovia a babičky, ktorí trpia artrózou.

K tej dochádza preto, že kĺby a kosti prichádzajú o ochrannú vrstvu (ktorú tvorí chrupavka), takže sa im nadmerne trú kosti o seba. Ako choroba postupuje, jej príznaky sa zhoršujú a nakoniec môžu vyústiť v imobolitu pacienta (pokiaľ nemá silu na to zostať aktívny), alebo v totálnej endoprotézu.

Nenechajte sa ale mýliť. Aj keď by sa mohlo na prvý pohľad zdať, že tieto trable majú len seniori a starší dospelí, totálna endoprotézu môžu podstúpiť aj ľudia v ranne produktívnom veku.

Či už je vám koľko chce, v tomto článku vás prevedieme celým procesom od A až do Z.

najsilnejsia klbova vyziva - porovnanie

🏆 Porovnanie: TOP 10 kĺbových preparátov

 • účinnosť jednotlivých prípravkov vo vzťahu ku kĺbom, kostiam a chrupavkám
 • aká kĺbová výživa je vhodná pre športovcov, seniorov a ťažké pracujúci
 • skúsenosti a spokojnosť s užívaním u ostatných ľudí
 • porovnanie cien za dennú dávku

naposledy aktualizované 06/2024

Čo je to totálna endoprotéza

Totálna endoprotéza je odborný názov pre výmenu kĺbov. K tej zvyčajne dochádza vo chvíli, keď je váš vlastný kĺb nefunkčné, alebo tak zničený, že ďalej nemôže plniť svoj stanovený účel. Cieľom tejto operácie je teda ho nahradiť. Vďaka tomu dôjde k odstráneniu bolesti a k obnoveniu jeho funkcie.

Väčšina pacientov sa regrutuje z ľudí, ktorí prekročili 50. rok veku. Výnimkou ale nie sú ani operácia u oveľa mladších jedincov. (Napríklad u tých, ktorí sa venovali nejakému vrcholovému športu.) V prípade, že pacient dodržiava inštrukcie, ktoré dostane od svojho lekára, jeho nový kĺb mu môže slúžiť aj niekoľko desiatok rokov v kuse.

totální endoprotéza kolene

Pred a po endoprotéze

Než sa dostavíte k zákroku, je nutné, aby ste prešli sériou predoperačných vyšetrení. Na ich základe sa rozhodne, či u vás operácia úspešná. Pokiaľ máte vzácnu krvnú skupinu, alebo nejaké iné špecifické podmienky, je možné, že pred nástupom do nemocnice bude potrebné odobrať vám krv pre neskoršie transfúziu. Následne vám bude pridelený termín výkonu.

Po nástupe do nemocnice prebehne štandardnej príjem (prehliadka, odovzdanie liekov, ktoré beriete, podpísanie informovaného súhlasu …) a príprava na operáciu. Pred výkonom by vás malo čakať aj stretnutie s vaším anestéziológom, ktorý vás informuje o spôsobe jeho práce. Následne príde na rad predoperačná príprava. (Hygiena, príprava predmetov dennej potreby pre čas strávený na jednotke intenzívnej starostlivosti a podobne.)

Po operácii strávite nejaký čas na JIS, kde budú zaznamenávané všetky údaje o vašom zdravotnom stave. Tiež sa tu podávajú analgetiká pre zmiernenie bolestí. Ak ste v uspokojivom stave a mimo ohrozenia života, budete prevezení na štandardnú izbu.

Po operácii dbajte na to, aby ste:

 • Mali čo najviac telesného pokoja
 • Sa vyhýbali nadmernej záťaži
 • Užívali lieky na bolesť v predpísanom režime
 • Správne a pravidelne rehabilitovali
 • Sa plne sústredili na svoje pohyby
 • Zabránili pádu
 • Pri akomkoľvek náznaku ťažkostí (zápal, opuch, náhla bolesť …) kontaktovali svojho lekára

Kedy o nej začať premýšľať

Možno vás zaujíma, čo je indikácia k tomu, aby vám bol vymenený kĺb. Hoci sa ako pacient svojím správaním spolupodieľame na rade medicínskych procesov, rozhodujúce slovo má v tomto prípade váš lekár. (A ani to nemusí stačiť. Zvlášť, ak nemáte dobré výsledky predoperačného vyšetrenia.)

Ten k tejto možnosti pristupuje, keď:

 • Má pacient už len veľmi ťažko znesiteľné bolesti
 • Akékoľvek pokusy o liečbu a o potlačenie bolestí zlyhali
 • Kĺb nie je schopný ďalej (a aspoň v obmedzenej miere) fungovať

K operácii naopak nejde pristúpiť, keď:

 • Je v kĺbe prítomná infekcia
 • To nedovoľuje zdravotný stav pacienta

Bohužiaľ, ani totálna endoprotéza nemusí viesť k tomu, že od danej chvíle nebudete musieť riešiť žiadne ďalšie problémy. Samotný výkon (rovnako, ako ktorýkoľvek iný) sprevádza rad komplikácií, z ktorých niektoré môžu ohroziť aj pacientov život.

Pred operáciou musíte byť poučení o riziku:

 • Trombózy
 • Zlomenín
 • Infekcia
 • Nestability vymeneného kĺbu
 • Ruptúry šliach
 • Cievnej mozgovej príhody

A mnohých ďalších, ktoré môžu súvisieť s plánovaným / vykonaným výkonom.

Totálna endoprotéza bedra

Náhradné kĺby sa dnes vyrábajú z rôznych materiálov. (Dokonca sa začínajú používať tie, ktoré boli vyrobené na 3D tlačiarňach.) Samotná operácia prebieha tak, že dostanete anestetiká a dôjde k výkonu. Počas neho lekári odstráni zlý kĺb a namiesto neho vám správne zabudujú implantát.

Po operácii a v období rekonvalescencie by ste mali mať doma niekoho, kto je schopný sa o vás postarať. Myslite na to, že nebude možné sa predkláňať a robiť aj tak triviálne veci, ako je nasadzovanie topánok a ponožiek. Tiež sa naučte správne sedieť na stoličke (obe chodidlá sú pevne na zemi) a ležať. (Na chrbte, alebo s vankúšom medzi kolenami.) Na odporúčanie lekára sa venujte preťahovanie a rehabilitáciu.

totální endoprotéza kyčle

Totálna endoprotéza kolena

Veľmi podobne prebieha endoprotéza kolena. Len s tým rozdielom, že vám lekári odstráni nefunkčný kĺb v kolene a nahradí ho novým. (Robí sa to tak, že vám doktor uskutoční rez pozdĺž kolena a nad ním, stiahne kožu a svaly na kosť a všetko nefunkčné odstráni.)

Rovnako, ako v prípade inej operácie je nutné sa po výkone a v čase hojenia maximálne šetriť. Čo sa týka vášho správania a bežné denné rutiny, dbajte na rady svojich lekárov. Tiež majte pri sebe niekoho, kto vám v tomto náročnom období pomôže a v prípade akýchkoľvek komplikácií vám privolá pomoc.

Záver

K totálnej endoprotéze nemožno dospieť z jednoduchého rozmaru. Na druhú stranu, s dnešnými možnosťami (ako je napríklad už raz spomínaný 3D tlač) sa táto možnosť otvára širšiemu spektru ľudí. Tiež je fascinujúce, ako veda dokáže napraviť to, na čo príroda sama nestačí.

najsilnejsia klbova vyziva - porovnanie

🏆 Porovnanie: TOP 10 kĺbových preparátov

 • účinnosť jednotlivých prípravkov vo vzťahu ku kĺbom, kostiam a chrupavkám
 • aká kĺbová výživa je vhodná pre športovcov, seniorov a ťažké pracujúci
 • skúsenosti a spokojnosť s užívaním u ostatných ľudí
 • porovnanie cien za dennú dávku

naposledy aktualizované 06/2024