Ako na bolesť kolena v noci?

Bolesť kolenách v noci môže byť jednorazová záležitosť, ale aj dlhodobý problém. V takom prípade dochádza k neustálemu prebúdzania a tento nedostatok odpočinku sa potom premietne aj na našich pracovných, či študijných výkonoch. Preto je dobré poznať jej príčinu aj spôsoby, ako sa jej urýchlene zbaviť.

Bolesť kolien v noci, ale aj kedykoľvek inokedy počas dňa je jasným signálom tela, že s ním nie je niečo v poriadku. Pokiaľ k nej dôjde raz za čas, kedy jej predchádza nejaký náročnejšie športové, alebo pracovný výkon, možno sa uchlácholiť tým, že jednoducho len starnete. Ak vám však nedá spať niekoľkokrát do týždňa, mali by ste svoj problém začať urýchlene riešiť. Mohlo by sa totiž ľahko stať, že dochádza k fatálnemu narušeniu kĺbov.

najsilnejsia klbova vyziva - porovnanie

🏆 Porovnanie: TOP 10 kĺbových preparátov

 • účinnosť jednotlivých prípravkov vo vzťahu ku kĺbom, kostiam a chrupavkám
 • aká kĺbová výživa je vhodná pre športovcov, seniorov a ťažké pracujúci
 • skúsenosti a spokojnosť s užívaním u ostatných ľudí
 • porovnanie cien za dennú dávku

naposledy aktualizované 06/2024

To môže (v lepšom prípade) vyústiť v totálnu endoprotézu, alebo ak v chirurgickú výmenu kĺbov. Na ňu ale nedosiahne každý, takže v tom horšom sa s ňou môžete trápiť po zvyšok svojho života.

Poďte sa preto pozrieť, čo bolesť kolena v noci značí a čo s ňou máte robiť.

jak na bolest kolene v noci

Príčiny bolesti kolena v noci

Za bolesťami kolenách, ktoré vás budí z vášho zaslúženého spánku, môže byť artróza. Vo svojej podstate ide o chronické ochorenie kĺbov, ktoré ovplyvňuje zdravie a normálne fungovanie chrupaviek. Tento stav sa potom prejavuje bolesťou, stuhnutosťou kolien a opuchy. Zároveň ide o jednu z najčastejších príčin tohto typu bolesti.

Tiež ale môže ísť o pretiahnutia väzov, alebo o dislokáciu jabĺčka, ku ktorej zvyčajne dochádza v dôsledku zlého pohybe kolena do strán. (Celkom bežne sa objavuje napríklad u športovcov, alebo u ľudí, ktorí dvíhajú ťažké bremená.)

Liečba

Pokiaľ sa jedná o artritídu kolena, tá sa nedá nijako liečiť. Maximálne sa dajú zmierniť jej prejavy tým, že vám lekár predpíše lieky na bolesť a na potlačenie zápalov. Tiež vám odporučí zdravší životný štýl, pravidelný pohyb a redukciu váhy. V prípade, že máte neznesiteľné bolesti, na ktoré nezaberá žiadna liečba a zároveň ste v relatívne dobrom zdravotnom stave, ide o indikáciu k výmene kolenného kĺbu.

V prípade, že ide o dislokáciu jabĺčka, alebo o problémy s väzmi, mali by ste schudnúť, primerane sa hýbať, dbať na zdravú a pestrú stravu a v neposlednom rade nosiť ortézu na koleno. Opäť platí, že sa tieto problémy dajú riešiť operatívne cestou.

vitamíny na bolest kolene

Prevencia

No áno, čo ale robiť, keď už sa s kolenami liečite, robíte všetko, čo vám odporučil lekár, ale rovnako sa týždeň čo týždeň budíte?

V tom prípade vyskúšajte:

 • Podloženie kolien vankúšom
 • Podloženie nôh niečím iným (napríklad zrolovanú dekou)
 • Teplé, alebo studené zábaly pred spaním
 • Ľahké preťahovanie a cvičenia
 • Zmenu teploty v miestnosti (ak nemáte klimatizáciu, skúste častejšie vetrať a používať dobré závesy)
 • Zmenu matrace
 • Zlepšenie kvality spánku štuple do uší, alebo spacie maskou
 • Popíjanie medovky čaju (má upokojujúce schopnosti)
 • Jesť najneskôr 2-3 hodiny pred spaním

Ako môžete vidieť, časť týchto rád sa zameriava na kvalitnejší spánok. Je totiž celkom dobre možné, že vás z neho nebudí kolena, ale svetlo, zlá teplota v miestnosti, alebo nejaký nepríjemný hluk. (Niekedy ním môže byť aj partnerovo chrápanie.) Keď už ste potom hore, je pre vás jednoduchšie si začať viac uvedomovať svoj zdravotný problém.

Kĺbová výživa

Jednou z ďalších vecí, ktorú pre seba môžete urobiť je to, že si po konzultácii s lekárom zadovážite vhodnou kĺbovú výživu. Tú nemusí brať len starí ľudia a športovci, ale aj mladí dospelí okolo 25. roku života, ktorým začína pozvoľna ubúdať kolagén. Tiež by o nej mali premýšľať ľudia v produktívnom veku, ktorí majú fyzicky náročnú prácu.

kloubní výživa

Kvalitná kĺbová výživa by mala obsahovať nielen kolagén, ale aj ďalšie prospešné látky, ktoré môžu mať pozitívny vplyv na vašu vitalitu a zdravie.

Medzi ne patria:

Čo sa týka kolagénu, ten by mal byť kombinovaný s vitamínom C. Ten má vplyv na jeho lepšie vstrebávanie a účinnosť.

Záver

Bolesť kĺbov je najčastejšie spôsobená artrózou, ale nemožno vylúčiť ani jej ďalšie príčiny, medzi ktoré môžeme radiť bolesť kolenných väzov, alebo dislokáciu a iné poranenia jabĺčka. Hoci vám lekár môže od týchto ťažkostí uľaviť predpísaním medikácie a zdravšieho životného štýlu, tento postup sa nemusí vždy stretnúť s úspechom. Preto sa môžete stať kandidátom na výmenu kolena. V prípade dlhotrvajúcich bolestí kolien počas noci potom vyskúšajte cielene skvalitniť váš spánok, ktorý môže byť príčinou toho, že si svoje problémy viac uvedomujete.

najsilnejsia klbova vyziva - porovnanie

🏆 Porovnanie: TOP 10 kĺbových preparátov

 • účinnosť jednotlivých prípravkov vo vzťahu ku kĺbom, kostiam a chrupavkám
 • aká kĺbová výživa je vhodná pre športovcov, seniorov a ťažké pracujúci
 • skúsenosti a spokojnosť s užívaním u ostatných ľudí
 • porovnanie cien za dennú dávku

naposledy aktualizované 06/2024

Vložiť komentár