Artróza chrbtice: Všetko, čo potrebujete vedieť

Bolesť chrbta je jedným z najbežnejších zdravotných problémov, s ktorými sa môžeme v súčasnej spoločnosti stretnúť. Ako však spoznáme, že nejde len o obyčajné pretiahnutia, alebo o dôsledok nevhodného držanie tela, ale o artrózu chrbtice?

Keď vás začnú z ničoho nič bolieť chrbát, väčšinou začnete spomínať na to, že ste niekde urobili nejaký nevhodný pohyb. Prípadne zvalíte vinu na nosenie ťažkých tašiek, krabíc v práci alebo vašich malých detí, ktoré vyžadujú vašu častú pozornosť.

najsilnejsia klbova vyziva - porovnanie

🏆 Porovnanie: TOP 10 kĺbových preparátov

 • účinnosť jednotlivých prípravkov vo vzťahu ku kĺbom, kostiam a chrupavkám
 • aká kĺbová výživa je vhodná pre športovcov, seniorov a ťažké pracujúci
 • skúsenosti a spokojnosť s užívaním u ostatných ľudí
 • porovnanie cien za dennú dávku

naposledy aktualizované 05/2024

Niekedy sa ale za týmto javom schováva niečo oveľa horšie. Nemusí ísť len o skoliózu, alebo o Bechterevovu chorobu (ktorá taktiež postihuje chrbticu), ale aj o artrózu chrbtice, ktorá sa môže nepozorovane pripravovať na to, až na vás udrie vo svojej plnej sile.

Ako sa táto choroba prejavuje a lieči sa dozviete v nasledujúcich niekoľkých odsekoch.

Ako sa prejavuje artróza chrbtice

Aby ste pochopili, čo sa s vašou chrbticou pri tejto chorobe bude diať, je dobré si trochu osviežiť, čo artróza je. Vo zkrazce ide o chronické ochorenie kĺbov, ktoré zhoršuje stav chrupaviek. Dochádza k nemu vplyvom starnutia, nadmerné záťaže a ďalších premenných, medzi ktoré zaraďujeme aj genetické predispozície. (Rizikovým faktorom je aj to, že ste ženského pohlavia.) Zhoršenie funkcie chrupaviek a ich postupné zoslabujúca potom spôsobuje nadbytočné trenie, ktoré sprevádza bolesť a citeľná stuhnutosť.

Čo sa týka artrózy chrbtice, jej príznaky sú:

 • Bolesť chrbta
 • Citlivosť kĺbov
 • Stuhnutosť
 • Horšie ovládateľnosť a citlivosť rúk a nôh

Ako choroba postupuje (najčastejšie začína v bedrovej časti chrbta), jej príznaky sa zhoršujú.

Liečba

Ak sa každodenne prebúdzate s bolesťou chrbta, prípadne cítite bolesť vo chvíľach, keď sedíte, alebo stojíte, je určite vhodné navštíviť vášho praktického lekára, ktorý vykoná detailnú zdravotnú prehliadku.

Jej začatia by mal uviesť informatívny rozhovor, počas ktorého sa zameriate na popis a dĺžku vašich ťažkostí, na vašu profesiu a na váš životný štýl. Veľmi dôležitú úlohu zohráva aj rodinná anamnéza, ktorá by mohla nasmerovať Lekárovmu pozornosť tým správnym smerom.

léčba artrózy páteře

V prvej fáze najskôr bude potrebné sa predkloniť, aby vám mohol lekár prehmatať chrbát a prípadne i vidieť nejaké zjavné deformácie. Následne vás s veľkou pravdepodobnosťou pošle na röntgen, ktorý mu umožní vidieť stav vašich stavcov a chrupaviek. Aby bolo vyšetrenie kompletné, môže vám tiež odobrať vzorku krvi. Prípadne vzorka na biopsiu. (Odstráni tekutinu priamo z vašich chrbta.)

Vzhľadom k tomu, že žiadny typ artrózy nie je liečiteľný, odporučí vám:

Hoci vás bude počas tejto choroby trápiť stuhnutosť a stupňujúca sa bolesť, je dôležité, aby ste sa nevzdali a pravidelne sa hýbali. Len vďaka tomu budete sebestační a mobilné.

Artróza krčnej chrbtice

Artróza krčnej chrbtice je ochorenie, ktoré je (taktiež) spôsobené starnutím. Tiež ale za neho môže náchylnosť ku kostným ostrohám (v podstate ide o kostné výrastky, ktorými sa telo snaží o samovoľné spevnenie), dehydratácia, praskliny alebo napríklad úraz.

Za rizikový faktor sa považuje aj zamestnanie, ktoré preťažuje krčnú chrbticu, obezita a fajčenie. Preto by ste mali urobiť maximum pre to, aby ste kompenzovali svoj nevhodný spôsob života. Prípadne včas prejdite na zdravší životný štýl.

artróza krční páteře

Že máte problém spoznáte tak, že vás bolí ruka a prsty, máte oslabené svaly, pobolieva vás zadnú časť hlavy alebo trpíte neustálu stuhnutosťou.

Artróza bedrovej chrbtice

V bedrovej časti chrbtice najčastejšie začína celková artróza chrbtice, ktorá sa postupne rozrastie. Spôsobovať ju môže buď prebytočná námaha, alebo naopak nečinnosť, počas ktorej dôjde k celkovému stuhnutie. (Počas pohybu dochádza k prirodzenému premazávanie kĺbov.) Tiež k nej ale môže dôjsť v dôsledku nejakej inej choroby, ako je napríklad osteoporóza, alebo reumatoidná artritída.

Opäť platí, že túto chorobu nemožno liečiť. Preto vám doktor naordinuje zmenu životného štýlu. Tá by mala zahŕňať zníženie váhy, cvičenie (s fyzioterapeutom, alebo sa skúseným osobným trénerom), viac oddychu a citeľnú zmenu vašej stravy.

Možno vás ale poteší, že tejto nepríjemnosti sa dá aspoň čiastočne predchádzať tým, že budete aktívni, budete sa zdravo stravovať, nosiť vhodné topánky, dbať na správny postoj a v neposlednom rade dáte stopku fajčenia.

Záver

Hoci artrózu chrbtice ovplyvňuje starnutie, pohlavia a genetika, v mnohých prípadoch si za jej rozvoj môžeme tak trochu aj my sami. Preto je určite vhodné pred touto skutočnosťou nezatvárať oči a niečo málo pre seba začať robiť. Uvidíte, že sa vám to postupom času vrátia v podobe lepšej kondície a uspokojivého zdravotného stavu.

najsilnejsia klbova vyziva - porovnanie

🏆 Porovnanie: TOP 10 kĺbových preparátov

 • účinnosť jednotlivých prípravkov vo vzťahu ku kĺbom, kostiam a chrupavkám
 • aká kĺbová výživa je vhodná pre športovcov, seniorov a ťažké pracujúci
 • skúsenosti a spokojnosť s užívaním u ostatných ľudí
 • porovnanie cien za dennú dávku

naposledy aktualizované 05/2024

Vložiť komentár