Ako na boľavé kĺby na rukách?

Prsty hrajú v našich životoch nezastupiteľnú úlohu. Používame ich pri písaní, ale aj počas ktorejkoľvek práce. Preto nás môže bolesť kĺbov na prstoch ruky ľahko vyradiť z prevádzky. Bolesti malých kĺbov na rukách sa pritom v živote nevyhne čas od času nikto z nás. Preto sa pozrieme na to, čo ju spôsobuje akým spôsobom jej možno predchádzať.

Predstavte si, že sa jedného dňa zobudíte s bolesťou kĺbov prstov na rukách. Čo by ste robili? Zachovali by ste si chladnú hlavu, alebo by ste v tom istom okamihu začali prepadať panike?

najsilnejsia klbova vyziva - porovnanie

🏆 Porovnanie: TOP 10 kĺbových preparátov

 • účinnosť jednotlivých prípravkov vo vzťahu ku kĺbom, kostiam a chrupavkám
 • aká kĺbová výživa je vhodná pre športovcov, seniorov a ťažké pracujúci
 • skúsenosti a spokojnosť s užívaním u ostatných ľudí
 • porovnanie cien za dennú dávku

naposledy aktualizované 07/2024

Aj keď sa vám to možno javí ako sci-fi, ide o situáciu, ktorá je dôverne známa všetkým ľuďom s reumatoidnou artritídou. Potrápiť vás tak ale môže aj nadmerná záťaž prstov (potrebné pri vykonávaní kancelárskych pozícií), či úraz.

Ako to urobiť, aby pre vás každý pohyb prsta nebol mučením si povieme v nasledujúcich niekoľkých odsekoch.

bolest kloubů na rukou

Bolesť kĺbov na rukách

Bolesť kĺbov na rukách je veľmi nepríjemná vec, ktoré sa snažia väčšina z nás vyhnúť. Niekedy ale aj napriek všetkej snahe naše úsilie o zdravý životný štýl zlyháva a dostaví sa choroba. Tá môže oslabiť nielen našu schopnosť brániť sa baktériám a vírusom z okolitého sveta, ale aj naše pohybové ústrojenstvo, ktoré sa začne správať ako zle namazaný a ku všetkému značne zhrdzavený stroj.

Pritom, pri troche fantázie by sme mohli naše kĺby prirovnať k piestom. Aby dobre a bezbolestne fungovali, sú chránené chrupavkou a počas pohybu dochádza k ich samovoľnému premazávanie, vďaka čomu nezostanú meravo trčať na mieste.

Lenže, ani tento dômyselný mechanizmus si vinou ubiehajúce rokov nevie poradiť so všetkým, čo si na neho naša spoločnosť nachystá. Stačí, aby ste robili manuálnu prácu, alebo celý deň zadávali dáta do počítača a toto preťaženie následne povedie k tomu, že sa u vás prejaví „tá divná bolesť kĺbov u palca na ruke“.

Príčiny

Za bolesťou kĺbov v prstoch na ruke sa nemusí skrývať nič vážne. Taky to ale môže byť tikajúci bomba, ktorá poukazuje na oveľa závažnejší problém.

Za tento typ bolesti môže najčastejšie:

 • Zlomenina
 • Podvrtnutie kĺbu
 • Dislokácie
 • Reumatoidná artritída (ale aj ďalšie jej typy)
 • Infekcia
 • Rakovina, ktorá metastázuje do kostí

Asi najľahšie možné odhaliť podvrtnutie, alebo zlomeninu. Väčšinou tomu totiž predchádza nejaká akcia, ako je vyvrátenie prsta do strany, alebo úder do prsta o nejaký tvrdý predmet. S vyvrtnutím prsta pomerne úzko súvisí aj dislokácie, počas ktorej sa kĺb dostane do jemu neprirodzenej polohy.

Ak si však nie ste vedomí, že by sa vám niečo podobné stalo, je určite lepšie, keď sa objednáte na prehliadku k lekárovi.

Prevencia

Samozrejme, pri dnešnom spôsobe života je veľmi zložité mať ruky s prstami po celý deň v pokoji. Aj tak sa ale môžeme pokúsiť o to, aby dopady nášho súčasného životného štýlu na ne boli čo možno najmenšie.

To možno docieliť tak, že:

 • Nebudete preťažovať kĺby (napríklad celodennom klikaním na myš, alebo ovládaním mobilného telefónu prstom)
 • Sa budete snažiť pravidelne preťahovať ruky (existuje nespočetné množstvo cvikov, ktoré uvoľňujú ruky a kĺby počas manuálnej práce)
 • Budete striedať pohyby
 • Sa budete snažiť predchádzať úrazom

Nemožno vylúčiť, že aj napriek dodržiavanie týchto zásad k bolesti kĺbov na ruky predsa len dôjde. Nech už je príčina akákoľvek a lekár vylúči, že by mohlo ísť o následok nejakej choroby (rakovina, cukrovka, reumatoidná artritída), je na mieste si zaobstarať kvalitnú kĺbovú výživu.

jak na bolavé klouby

Pri kancelárskej práci vám môže pomôcť aj kúpa dobré stoličky (tá ovplyvňuje váš posed a zaťaženie rúk), gélovú podložku pod zápästie, alebo lepšie klávesnicu.

Môže za to praskanie kĺbov?

Veľa ľudí dáva bolesť rukou za vinu praskanie kĺbov. Je možné, že by táto aktivita mohla byť jej príčinou?

Názory na ňu sa v populácii rôznia. Kým jedni pri nej odvracajú zrak a zakrývajú si svoje citlivé uši, křupající majú zvyčajne z týchto reakcií skôr zábavu. A pretože to nie je len tak, na túto problematiku sa skúsili zamerať aj vedci.

Tí postupom času dospeli k záveru, že za tento zvuk zodpovedá priestor medzi kĺby, v ktorom sa nachádza tekutina, ktorá je udržiava v chode. (Ako už bolo povedané, počas pohybu dochádza k ich premazávanie.) Celkovo dlho sa malo dokonca za to, že tento zlozvyk otvára dvere artritíde v neskoršom veku. Túto súvislosť sa však nepodarilo potvrdiť, takže môžete byť v kľude. (Na druhej strane, nič sa nemá preháňať.)

Záver

Najčastejším spúšťačom bolesti kĺbov na prstoch je buď ich preťažovanie, infekcie alebo iná choroba, ktorá vyžaduje zásah lekára. Preto sa na neho pri prvých podozrivých ťažkostiach neváhajte obrátiť.

najsilnejsia klbova vyziva - porovnanie

🏆 Porovnanie: TOP 10 kĺbových preparátov

 • účinnosť jednotlivých prípravkov vo vzťahu ku kĺbom, kostiam a chrupavkám
 • aká kĺbová výživa je vhodná pre športovcov, seniorov a ťažké pracujúci
 • skúsenosti a spokojnosť s užívaním u ostatných ľudí
 • porovnanie cien za dennú dávku

naposledy aktualizované 07/2024

Vložiť komentár