Ortéza na koleno: Kedy má zmysel ju nosiť

Ak vás bolia kĺby na nohách, nie je vylúčené, že vám lekár poradí nosenie športové ortézy na koleno. Vzhľadom k jej univerzálnemu použitiu sa hodí mať ju pri ruke ako pri riešení krátkodobých zdravotných problémov, tak počas liečby chronického ochorenia, či úrazu. Dnešný článok je potom venovaný tým, ktorí by si ju chceli kúpiť, ale nevedia, na čo všetko by mali brať pri jej robení zreteľ.

Počas športu, alebo plnenie každodenných povinností sa môže stať, že urobíme neopatrný pohyb, ktorý vyústi v krátkodobú bolesť kolena. (V horšom prípade vo vážnejšej úraz.) Možno sa ale už nejakú dobu pripravujete na výmenu kolenného kĺbu a zvažujete, ako ho počas hojenia a rehabilitácie ochránite pred celkom reálne hroziacim zranením.

najsilnejsia klbova vyziva - porovnanie

🏆 Porovnanie: TOP 10 kĺbových preparátov

 • účinnosť jednotlivých prípravkov vo vzťahu ku kĺbom, kostiam a chrupavkám
 • aká kĺbová výživa je vhodná pre športovcov, seniorov a ťažké pracujúci
 • skúsenosti a spokojnosť s užívaním u ostatných ľudí
 • porovnanie cien za dennú dávku

naposledy aktualizované 06/2024

Pre tieto modelové situácie sa určite hodí mať doma ortézu, ktorá obopne koleno a nedovolí mu, aby urobilo nejaký nepredvídateľný a potenciálne škodlivý pohyb.

Je ale nosenie kolenné ortézy pre každého? A je tu niečo, čo by ste o nej mali vedieť?

kdy nosit ortézu na koleno

Kedy nosiť ortézu na koleno

Kým jedna skupina ľudí nosenie ortézy na koleno podporuje, iní majú k jej užívaniu výhrady. Zástancovia prvého názoru vyzdvihujú jej schopnosť fixovať koleno na mieste. Vďaka tomu jej nositeľovi nehrozí neprirodzený pohyb kolena do strán, ktorý by ho mohol poškodiť. Na druhú stranu, koleno je obklopené svaly. Keď je nepoužívame, dôjde k ich oslabeniu a ich funkcie sa v dôsledku toho dosť znateľne zhorší.

Čo sa týka vhodnosti, ortézu môžu nosiť ľudia, ktorí:

 • Prekonali úraz
 • Nadmerne zaťažujú kĺby počas športu
 • Majú problém s častými úrazy (a týmto spôsobom im chcú predchádzať)

Po operácii kolena

Nosenie ortézy sa ľuďom samo ponúka i po operácii kolena. Nemôže im ale tento krok skôr uškodiť? (Rana sa nemusí kvôli horšiemu prekrveniu tak rýchlo hojiť, prípadne sa môže kvôli potenie ľahko zapáliť.)

Pravda je taká, že aj napriek pár negatív je nosenie kolenný ortézy po totálnej endoprotéze žiadané.

Je to dané tým, že:

 • Koleno je v neutrálnej pozícii
 • Nedochádza k jeho nadmernému preťažovaniu
 • Sa tak dá celkom dobre predchádzať úrazom (nemusíte sa tak báť, že sa nový kĺb otočí náhle do strany a podobne)

Rozhodne sa teda hodí mať ju pribalenú v taške, alebo nachystanú pre použitie doma. V závislosti na tom, aký je váš životný štýl, alebo na procese hojenia potom môžete využiť viac druhov. (Vyhotovenie a spôsob fixácie môže robiť niektoré z nich vhodnejšie pre šport, alebo ďalšie aktivity, ktorým sa venujete počas dňa.)

Druhy ortéz

druhy ortéz na koleno

Asi najbežnejším typom je ortéza na koleno na suchý zip. Tá funguje tak, že si ju nasadíte na koleno a jej veľkosť a upevnenie zaistíte niekoľkými pásky na suchý zips. (V závislosti na výstuži môže byť buď pružná, alebo veľa fixačné.) Jej výhodou je to, že sa dokáže pomerne ľahko prispôsobiť veľkosti vášho kolena. Nevýhodou je potom to, že suchý zips časom poškodí látku, ktorá kvôli tomu nevyzerá tak pekne, ako na začiatku. Kvôli tomu môže ortéza na nohe aj trochu horšie držať. (Rýchlosť opotrebenia ide väčšinou ruka v ruke s početnosťou jej nasadzovanie.)

V posledných niekoľkých rokoch sa vyrojili aj ortézy na koleno s magnetmi. O nich sa hovorí, že svojou silou blahodarne pôsobí na správnu funkciu buniek. Tiež majú zlepšovať prekrvenie a znižovať bolesti, ktoré sprevádzajú chronické ochorenia pohybového ústrojenstva. (Je ale otázka, či na tieto veci veríte.) Tento typ ortézy nie je vhodný pre ľudí, ktorí majú problémy so srdcom a obehovým systémom. Tiež sa zmierte s tým, že sa kvôli nej môžu vyskytnúť problémy pri používaní niektorých prístrojov. (Telefón, kreditná karta, počítač ….)

Prevencia zranenia

Či už ste po operácii, alebo máte zlá kolená, ortéza vám ich pomôže udržať v správnej (a zároveň stabilizovanej) polohe. Už to samo o sebe napomáha k zníženiu úrazovosti. Na druhú stranu, ak je to aspoň trochu možné, robte cviky nôh i bez nej. Trebárs doma, kde môžete cielene kontrolovať pohyb. V opačnom prípade hrozí, že svaly okolo vašich kolien zlenivie a akákoľvek aktivita bez fixátoru pre vás bude zvýšeným rizikom.

Záver

Ortéza kolena má v našej spoločnosti rozhodne svoje miesto. Na druhú stranu, ani ona nedokáže predísť všetkým problémom. Najvyššie preto urobíte, keď sa o jej nosení najprv pobavíte sa

najsilnejsia klbova vyziva - porovnanie

🏆 Porovnanie: TOP 10 kĺbových preparátov

 • účinnosť jednotlivých prípravkov vo vzťahu ku kĺbom, kostiam a chrupavkám
 • aká kĺbová výživa je vhodná pre športovcov, seniorov a ťažké pracujúci
 • skúsenosti a spokojnosť s užívaním u ostatných ľudí
 • porovnanie cien za dennú dávku

naposledy aktualizované 06/2024

Vložiť komentár