Kolagén na kĺby: Ako pôsobí a s čím ho kombinovať?

Kolagén sa spomína z viacerých dôvodov. V prvom rade ho používajú ženy, ktoré túžia po mladistvom a upravenom vzhľade, pretože pozitívne pôsobí na vzhľad pokožky. Niektoré formy kolagénu sú však dôležité pre normálny stav pohybového aparátu. Ako vám môže hydrolyzovaný kolagén prospieť? A aké účinky má na ľudský organizmus?

Kolagén je telu vlastná látka, ktorej produkcia sa vekom znižuje. To mnohých ľudí desí, pretože nikto nechce vyzerať staro alebo bojovať s dlhodobými bolesťami pohybového aparátu. Z tohto dôvodu sa mnohí ľudia uchyľujú k jeho dopĺňaniu z externých zdrojov.

najsilnejsia klbova vyziva - porovnanie

🏆 Porovnanie: TOP 10 kĺbových preparátov

 • účinnosť jednotlivých prípravkov vo vzťahu ku kĺbom, kostiam a chrupavkám
 • aká kĺbová výživa je vhodná pre športovcov, seniorov a ťažké pracujúci
 • skúsenosti a spokojnosť s užívaním u ostatných ľudí
 • porovnanie cien za dennú dávku

naposledy aktualizované 07/2024

Hovädzí kolagén sa niekedy vyskytuje na etiketách výrobkov, ale v obľúbenosti ho prekonáva morský kolagén, ktorý si v očiach kupujúcich vypestoval povesť vysoko kvalitného. (Asi najmenej obľúbený medzi používateľmi je kurací kolagén.)

Predtým, ako ho začnete používať, je však dôležité venovať pozornosť tomu, aký typ kolagénu vybraný výrobok obsahuje. Ľahko by sa mohlo stať, že budete užívať niečo na kĺby, čo obsahuje kolagén, ktorý je vhodný predovšetkým pre vašu pokožku.

Čo je to kolagén?

Kolagén je skleroproteín, ktorý sa nachádza v každom ľudskom tele. Je to v podstate vo vode nerozpustný proteín, ktorý je dôležitou zložkou spojivových tkanív. V tele cicavcov tvorí 25 až 30 % všetkých bielkovín, čo z neho robí jednu z najrozšírenejších bielkovín. V súčasnosti existuje približne 27 rôznych typov kolagénu, ale v doplnkoch stravy sa najčastejšie používajú len tri.

Typy kolagénu na kĺby a chrupavky

Typy kolagénu

Ako už bolo povedané, existuje viac druhov kolagénu, ale v doplnkoch stravy sa najčastejšie používajú prvé dva. (A zriedkavo niekedy aj tri.) Okrem toho sme už spomenuli, že oba druhy kolagénu fungujú lepšie na niečo trochu iné.

Kolagén typu I

Kolagén typu I je najrozšírenejším typom kolagénu v tele. Najčastejšie sa nachádza v spojivových tkanivách. Zaujímavé je, že má aj značné priemyselné využitie. (Pridáva sa napríklad do chirurgických nití.) Tento typ kolagénu sa pridáva najmä do výživových doplnkov pre pokožku.

Nachádza sa však aj v kostiach, takže je veľmi dôležitý pre normálny stav pohybového aparátu. Nachádza sa napríklad aj v kôre vaječníkov a v ušnom bubienku.

Kolagén typu II

Kolagén typu II sa najčastejšie nachádza v kĺboch, preto sa najčastejšie pridáva do výživových doplnkov pre normálne zdravie pohybového aparátu. Často sa však kombinuje s kolagénom typu I, pretože kosti tiež potrebujú výživu.

Ako pôsobí kolagén na kĺby a chrupavky?

Najčastejšie sa používa hydrolyzovaný kolagén, ktorý je vo forme, ktorá zlepšuje jeho vstrebávanie do tela. V kĺboch dokáže kolagén udržiavať normálny stav chrupavky, čo je dôležité pre plynulý a bezbolestný pohyb. S pribúdajúcim vekom môže vonkajšie užívanie kolagénu znížiť riziko rôznych degenerácií kĺbovej chrupavky. (Čo sa týka chronických ochorení pohybového aparátu, z tých vás nevylieči, ale môže zmierniť ich príznaky.) V neposlednom rade môže tiež zabrániť úbytku kostnej hmoty, čo je stav súvisiaci s osteoporózou.

kolagén užívanie dávkovanie

Ako ho užívať a s čím ho kombinovať?

Hoci je kolagén de facto elixírom mladosti, nie je také jednoduché ho použiť. V prirodzenej forme ho možno získať len z niekoľkých zdrojov, vrátane napríklad kvalitného vývaru z kostí (z ktorého sa kolagén uvoľňuje do polievky.) Z tohto dôvodu sa najčastejšie pristupuje k jeho dopĺňaniu prostredníctvom výživových doplnkov, ktoré dokážu dobre pokryť jeho potreby.

Kolagén by však nemal byť to jediné, čo by vás malo zaujímať. Veľmi dôležitý je aj vitamín C, ktorý zlepšuje jeho vstrebávanie.

Okrem toho hľadajte v zložení ďalšie látky na podporu normálneho stavu pohybového aparátu vrátane:

 • MSM
 • Glukosamín
 • Chondroitín
 • Kadidlovník pílovitý

A mnoho dalších látek, včetně vitamínu K2, vitamínu D3, vápníku…

najsilnejsia klbova vyziva - porovnanie

🏆 Porovnanie: TOP 10 kĺbových preparátov

 • účinnosť jednotlivých prípravkov vo vzťahu ku kĺbom, kostiam a chrupavkám
 • aká kĺbová výživa je vhodná pre športovcov, seniorov a ťažké pracujúci
 • skúsenosti a spokojnosť s užívaním u ostatných ľudí
 • porovnanie cien za dennú dávku

naposledy aktualizované 07/2024

Vložiť komentár