Ako na správne preťahovanie? 6 najlepších cvikov na strečing

Či už sa venujete nejakej fyzickej aktivite alebo máte fyzicky náročnú prácu, vždy je dobré sa pretiahnuť. Strečing ocenia seniori, ktorí si chcú udržať flexibilitu do vysokého veku, a ľudia, ktorí sú celý deň zhrbení nad obrazovkou počítača. Ako však na správne preťahovanie?

Naši predkovia boli zvyknutí tráviť veľa času vonku. Preto boli ich telá v neustálom pohybe. Náš životný štýl sa od ich v mnohom líši, preto je dôležité pamätať na to, že strečing môže pomôcť zmierniť bolesť a udržať flexibilitu, ktorá je dôležitá pre plynulý a bezbolestný pohyb.

najsilnejsia klbova vyziva - porovnanie

🏆 Porovnanie: TOP 10 kĺbových preparátov

 • účinnosť jednotlivých prípravkov vo vzťahu ku kĺbom, kostiam a chrupavkám
 • aká kĺbová výživa je vhodná pre športovcov, seniorov a ťažké pracujúci
 • skúsenosti a spokojnosť s užívaním u ostatných ľudí
 • porovnanie cien za dennú dávku

naposledy aktualizované 04/2024

Keďže však mnohí ľudia nemajú predstavu o tom, ako sa správne naťahovať, pozrime sa na niekoľko tipov, ktoré môžete vyskúšať vo svojej novej cvičebnej rutine.

Strečing a preťahovanie – prevencia bolesti kĺbov a svalov

Určite ste už počuli o tom, že niekto podcenil rozcvičku a následne utrpel nepríjemné zranenia, z ktorých sa spamätával celé mesiace. Súčasťou rozcvičky je bežne strečing, ktorého cieľom je aktivovať maximálnu pohyblivosť tela, ktoré je potom lepšie pripravené na výkon.

Strečing po skončení fyzickej aktivity je tiež veľmi dôležitý, pretože môže znížiť bolesť svalov a kĺbov v nasledujúcich hodinách a dňoch. V neposlednom rade možno strečing využiť aj vtedy, keď celý deň sedíte a trápi vás bolesť chrbta, krku a iných častí tela. (Ktoré môžu byť preťažené v dôsledku stresu a zlého držania tela.)

Medzi ďalšie výhody strečingu patria:

 • Zníženie rizika svalových kŕčov
 • Zníženie bolesti spôsobenej chronickými ochoreniami pohybového aparátu
 • Zníženie bolesti chrbta

Nezabudnite však, že strečing by nemal byť bolestivý. Ak máte pocit, že cvičenie je pre vás príliš náročné, okamžite ho prerušte. V opačnom prípade by ste si mohli ľahko ublížiť.

Nezabúdajte tiež, že o pohybový aparát sa stará aj dlhodobé užívanie kvalitnej kĺbovej výživy s obsahom chondroitínu, glukozamínu, MSM, vitamínu C, kolagénu, borievky a ďalších látok.

ako sa správne preťahovať

6 cvičení na správne pretiahnutie

Krúženie hlavou a ramenami

Prvým z najjednoduchších strečingových cvikov je pomalé otáčanie hlavy zo strany na stranu, ktoré niekoľkokrát zopakujte v oboch smeroch. Aby ste dosiahli ešte lepšie natiahnutie, odporúča sa po tomto strečingovom cvičení vytočiť ramená čo najvyššie k ušiam a niekoľkokrát ich vytočiť tam a späť.

Preťahovanie rúk

Potom sa pohodlne posaďte na zem alebo na stoličku, zdvihnite jeden ohnutý lakeť, dlaňou druhej ruky uchopte lakťový kĺb a jemným ohnutím ruky do strany, ktorá drží lakeť, vykonajte strečing. V tejto polohe zotrvajte 10 sekúnd. Opakujte niekoľkokrát na obe strany.

Preťahovanie lýtok a hamstringov

Postavte sa na podložku a položte pätu jednej nohy pred telo tak, aby sa päta opierala o zem. Obe ruky si položte na stehno a hornou polovicou tela sa mierne nakloňte dopredu, pričom predná noha je stále vystretá. V tejto polohe vydržte približne 20 sekúnd. Pre každú nohu vykonajte toto natiahnutie trikrát.

správny strečing

Strečing členkov

Toto cvičenie je veľmi jednoduché a všetci sme ho robili v škole. Ak sa bojíte, že nedokážete udržať rovnováhu na jednej nohe, pokojne sa o niečo oprite. Napríklad o stoličku alebo stenu. Potom zdvihnite jednu nohu a vytočte členok zo strany na stranu.

Preťahovanie bedier

Ľahnite si na chrbát na zem alebo na inú pevnú a rovnú podložku. Potom zdvihnite jednu pokrčenú nohu k hrudníku a objímte ju oboma rukami. V tejto polohe zotrvajte 10 sekúnd a potom kontrolovaným pohybom položte nohu na zem. Opakujte niekoľkokrát pre obe nohy.

Strečing nôh

Ak veľa chodíte alebo beháte a formujete sa, môžete vyskúšať aj rýchly strečing nôh. Postavte sa s nohami široko rozkročenými. Potom jednu nohu pokrčte, druhú nohu natiahnite na jej dĺžku a váhu položte na pokrčenú nohu. Vydržte 10 sekúnd a opakujte päťkrát na každej nohe.

najsilnejsia klbova vyziva - porovnanie

🏆 Porovnanie: TOP 10 kĺbových preparátov

 • účinnosť jednotlivých prípravkov vo vzťahu ku kĺbom, kostiam a chrupavkám
 • aká kĺbová výživa je vhodná pre športovcov, seniorov a ťažké pracujúci
 • skúsenosti a spokojnosť s užívaním u ostatných ľudí
 • porovnanie cien za dennú dávku

naposledy aktualizované 04/2024

Vložiť komentár