Ako vzniká oštepársky lakeť?

Ak radi športujete, už ste určite niekedy počuli o tenisovom lakti. Ktorý ale nemusí (trochu paradoxne) vôbec súvisieť s tým, že hráte tenis. Druhým termínom, ktorý s tým prvým úzko súvisí je lakeť. Je medzi nimi nejaký rozdiel? A dá sa nejako liečiť?

Neoddeliteľnou súčasťou života každého človeka je pohyb. Niekto ho vykonáva v rámci svojho fyzicky náročného povolania, počas ktorého pracuje u pásu, zdvíha ťažké bremená alebo manipuluje s nemohúcimi ľuďmi. Veľa ľudí si ale rada zahrá tenis, squash alebo iný tímový šport, ktorý utužuje kolektívneho ducha a prehlbuje priateľstva.

najsilnejsia klbova vyziva - porovnanie

🏆 Porovnanie: TOP 10 kĺbových preparátov

 • účinnosť jednotlivých prípravkov vo vzťahu ku kĺbom, kostiam a chrupavkám
 • aká kĺbová výživa je vhodná pre športovcov, seniorov a ťažké pracujúci
 • skúsenosti a spokojnosť s užívaním u ostatných ľudí
 • porovnanie cien za dennú dávku

naposledy aktualizované 04/2024

Vedľajším produktom takto stráveného času môžu byť rôzne zranenia. Tá môžu byť spôsobená neopatrnosťou, ale aj dlhodobým preťažením jedného konkrétneho miesta.

V čom presne spočíva problém menom lakeť?

oštěparsky lakeť príčiny

Prečo sa nazýva oštepársky?

Z letných olympijských hier máme zistené, že Oštepár hádže oštepom do diaľky. Ideálne čo najďalej to len ide. Čo je obrovský nápor na ruku a lakeť. Vo svojej podstate ide o jav, ktorý je príbuzný tenisovému lakťu. Len s tým rozdielom, že degeneratívne procesy postihujú trochu inú časť paže. (Konkrétne úpon flexorov ruky na ulnárny epikondyly.) Problém s oštěpařským lakťom môžu mať kvôli podobnému zaťaženiu paže aj vášniví golfisti.

Ako vzniká

Problém nastáva, ked sa šľachy a väzy, ktore sa napájajú na kosti, zapáli. Najčastejšie si tohto problému všimnete vo chvíli, ked chcete urobit naučený pohyb. Dokonca sa hovorí o tom, že vplyv na vznik oštěpařského lakťa može mať artróza. Ako vieme, tá vzniká tak, že dôjde ku stenčovanie a Nakoniec k úplnej strate chrupavky, ktora je neoddeliteľný Súčasti každého zdravo fungujúceho kĺbu.

Príznaky a liečba

Medzi hlavné príznaky oštěpařského lakťa patria:

 • Bolesť kĺbu na lakti
 • Citlivosť
 • Zlá pohyblivosť kĺbu
 • Opúchanie
 • Blokácia kĺbu pri snahe vykonať nejaký konkrétny pohyb
 • Vŕzganie a škrípanie kĺbu

Všetky tieto príznaky sú dobrým dôvodom pre návštevu lekára. Ten si postihnutú oblasť prehliadne a zrejme sa vás aj spýta na to, či máte nejakú pravidelnú jednostrannú záťaž. Aby bolo jasné, čo sa deje vo vnútri kĺbu, môže vám odporučiť ultrasonografii, ktorá sa radí k veľmi šetrným zobrazovacím technikám.

priznaky a liecba osteparskeho laktu

Keď sa diagnóza oštěpařského lakťa potvrdí, doktor vám odporučí, aby ste sa začali oveľa viac šetriť. Nezníženia aktuálnej záťaže by mohlo vyústiť v ďalšie poškodenie, alebo problémy s pohybom. Ďalej sa bežne predpisujú lieky proti zápalom a bolesti. V naozaj krajných prípadoch pripadá do úvahy operácie.

Pomôže cvičenie

Či už máte len lakeť, alebo je v kĺbe prítomná aj artróza, je nutné, aby kĺb zostal v pohybe. Ten je dôležitý kvôli tomu, že sa kĺbové puzdro premaže kĺbovou tekutinou.

Nejde ale o klasické cvičenie, ale o rehabilitačné cviky. Najlepšie je ľahké preťahovanie, ktoré príliš nezaťaží úpony a kĺb. Je pravdepodobné, že úplne na začiatku budete chodiť na rehabilitáciu, počas ktorej sa naučíte čo a ako. Následne budete podobné, alebo rovnaké cviky robiť aj osamote doma.

osteparsky laket cvicenie

Záver

Pohyb je pre život absolútne nevyhnutný. Je ale potrebné poznať svoje limity, za ktoré neradno pokúšať sa dostať. Tiež sa pokúste obmedziť nadmernú záťaž jednej konkrétnej časti tela. Tým, že sa pre túto praktiku rozhodnete včas si môžete tento problém dokonca aj ušetriť.

Ak už je neskoro, nedá sa nič robiť. Iba ľahko cvičiť, rešpektovať signály svojho tela a užívať kvalitnú kĺbovú výživu, ktorá dodá chrupavke zodpovedajúce živiny.

najsilnejsia klbova vyziva - porovnanie

🏆 Porovnanie: TOP 10 kĺbových preparátov

 • účinnosť jednotlivých prípravkov vo vzťahu ku kĺbom, kostiam a chrupavkám
 • aká kĺbová výživa je vhodná pre športovcov, seniorov a ťažké pracujúci
 • skúsenosti a spokojnosť s užívaním u ostatných ľudí
 • porovnanie cien za dennú dávku

naposledy aktualizované 04/2024

Vložiť komentár