Bolesti kĺbov

Kĺby v ľudskom tele nájdeme od hlavy až po palce na nohách. Spraviť krok, podať ruku, otočiť hlavu, otvoriť fľašu či požuť chutný obed. Za to všetko a oveľa viac môžeme poďakovať naším kĺbom.

Príčiny bolesti.

Kĺby sú komplexné štruktúry, ktoré neobsahujú len kosti ale aj svaly, šľachy, cievy a nervy. Bolieť môže ktorákoľvek časť a príčina bolesti môže byť rôzna.

Môže ísť o jeho preťaženie doslova z nadmerného používania, resp. v prípadoch, kedy musí nosiť nadmernú váhu svojho majiteľa.

Najčastejšie je postihnutý kolenný kĺb. Musí každodenne nosiť váhu celého tela. S troškou nadhľadu môžeme povedať, že má na to nárok.

V každom prípade ak bolí jeden kĺb, často krát ide o následok úrazu. Môže dôjsť k poúrazovému zápalu kĺbu sprevádzaného výraznou bolestivosťou. Nevzniká však žiaden opuch alebo začervenanie. Za pomoci studených obkladov a voľnopredajných protizápalových liekov sa s týmto problémom telo vysporiada. Chce to však čas a odpočinok.

Druhá veľká skupina bolesti kĺbov je tzv. chronická bolesť. Najčastejšou príčinou dlhodobých bolestí sú zápalové ochorenia, poškodenia chrupky, infekcie.

Typickým predstaviteľom tejto kategórie je reumatoidná artritída. Príčinou únavy, stuhnutosti a bolesti kĺbov je v tomto prípade imunitný systém. Chyba v jeho programe spôsobí, že telo napáda aj vlastné zdravé tkanivá, ktoré poškodzuje.

Opakované útoky bolesti po určitom období bez príznakov môžu signalizovať vážnejší problém. Môže ísť o  metabolické ochorenie kráľov – dnu. V tomto prípade sa do kĺbov ukladajú kryštáliky kyseliny močovej, ktoré telo nestíha odstraňovať. Najčastejšie si to ako prvý odnesie kĺb palca na nohe. Koža nad ním je červená, lesklá, opuchnutá a samozrejme nepríjemným bonusom je záchvat bolesti. Nasleduje obdobie pokoja, ktoré môže trvať mesiace až roky. V tomto prípade je už zásah lekára nevyhnutný. Okrem nasadenia liekov je veľmi dôležitá aj úprava stravy.

Netreba zabúdať ani na to, že kĺby sa opotrebúvajú aj vekom. S pribúdajúcimi rokmi kosti, svaly a šľachy slabnú, čím sú náchylnejšie k poškodeniu.

Zvláštnosťou je tzv. meteosenzitivita. Ide o citlivosť na zmeny počasia, ktorá sa dotýka aj kĺbov. Jednou z teórii príčin tejto bolesti sú zmeny atmosférického tlaku. Pri jeho poklese dochádza vo vnútri kĺbu k rozpínaniu štruktúr čo podráždi nervové zakončenia a výsledkom je bolesť. Problém majú hlavne ľudia, ktorí už ochorením kĺbov trpia. Zmena počasia u nich zvyčajne vyvolá aj nástup bolesti.

osteoartrózabolesti klbov

Prevencia bolesti.

Opäť raz jedna z vecí, ktorá sa ľahko hovorí, no jej praktizovanie je už druhá vec. Z časti aj preto, že vek ako hlavnú príčinu bolesti nezastavíme. Na druhej strane ďalšia veľká skupina príčiny bolesti je šport. Rôznym úrazom a preťaženiu kĺbov sa dá predchádzať dôsledným rozohriatím tela predtým, než sa do danej aktivity pustíme naplno. Ak však cvičíme správne, posilníme si svaly okolo kĺbov, čím ich spevníme a budú odolnejšie.

Prevažná väčšina bolesti kĺbov odznie sama doma bez potreby lekárskeho vyšetrenia. Pri prítomnosti opuchov, začervenania, deformít, či neschopnosti pohnúť danou oblasťou by sme mali spozornieť.

Ak bolesť kĺbov pretrváva viac dní, naše kroky by mali viesť k lekárovi. Skoré stanovenie diagnózy znamená skoré zahájenie liečby, a zároveň  najvyššiu pravdepodobnosť k vyliečeniu alebo spomaleniu ochorenia.

Ďalšie opatrenia, ktorými môžeme kĺby potešiť sú:
teplé oblečenie v zimnom období
vitamíny C, D, K
udržiavanie si správnej hmotnosti
zvýšený príjem omega-3-mastných kyselín
výživové doplnky pre kĺby

slavqa 16.1.2017

Prejsť na:

Články o kĺboch
Ochorenia kĺbov
Kĺbová vyživa

designed: MT 2016 ©