Artroskopia ramena: Všetko, čo by ste o nej mali vedieť

Či už plánujete svoj deň stráviť akýmkoľvek spôsobom, ak nehodláte ležať len na gauči, alebo v posteli, predpokladáme, že sa budete nejako hýbať. Hoci je to žiaduce, pri športe, ale aj pri bežných denných činnostiach môžete prísť k úrazu. Ako sa také zranenia rieši? Trebárs prostredníctvom artroskopia, ktorá sa mimo kolien odporúča aj na úrazy ramena.

Ľudské telo je naprogramované na to, aby sa čo najviac hýbalo. Kostra nám pomáha držať sa vzpriamene. Navyše sa na nej upínajú svaly a svalové úpony. Pohyblivosť neohybných kostí potom zaisťujú kĺby. Vďaka nim si zahráme golf, tenis alebo si zajazdíme na bicykli.

najsilnejsia klbova vyziva - porovnanie

🏆 Porovnanie: TOP 10 kĺbových preparátov

 • účinnosť jednotlivých prípravkov vo vzťahu ku kĺbom, kostiam a chrupavkám
 • aká kĺbová výživa je vhodná pre športovcov, seniorov a ťažké pracujúci
 • skúsenosti a spokojnosť s užívaním u ostatných ľudí
 • porovnanie cien za dennú dávku

naposledy aktualizované 04/2024

Vplyvom starnutia, chorôb ale aj obyčajné nepozornosti si ale môžeme spôsobiť ich nepríjemné úrazy. Stačí len spadnúť, alebo sa nešťastne pohnúť. Ako sa ale boľavý kĺb v ramene liečia, keď sa dá do kĺbu dostať len veľmi ťažko? Jedným zo spôsobov, ako sa dostať aj do zle prístupných a stiesnených ramenných priestor je artroskopia ramena.

Ako prebieha? A na čo všetko sa máte pripraviť?

čo je to Artroskopia

Čo je to artroskopia

Artroskopia je špeciálna metóda, ktorá sa najčastejšie používa pri málo invazívnych chirurgických zákrokoch. Zo svojej podstaty je ideálny pre operácie kĺbov a ramien. Funguje tak, že sa kĺb naplní špeciálnym roztokom. Následne sa do neho zavedie endoskop (tenký optický prístroj). Obsluha endoskopu vďaka tomu vidia, čo sa v kĺbe presne deje. Zároveň je možné s jeho pomocou vykonať operatívne výkon.

Tento spôsob operácie je v porovnaní s klasickým otvoreným zákrokom oveľa šetrnejšie. Predovšetkým preto, že nedochádza k zbytočnému zásahu do okolitých tkanív. Lekári sa endoskopom pozrú len tam, kde je to naozaj potrebné. Vďaka tomu pacienta čaká oveľa menšie bolesť a rýchlejšie rekonvalescencie.

Na čo sa pripraviť pred operáciou

Hoci ide o veľmi šetrný typ zákroku, stále sa jedná o zásah do integrity vášho tela. Preto by ste sa mali na artroskopii pripraviť ako na ktorúkoľvek inú operáciu. V závislosti od typu vášho problému vám podá najlepšie informácie o príprave lekár. Existuje ale pár tipov, ktoré možno všeobecne vztiahnuť na všetkých, ktorí sa chystajú zveriť do rúk chirurgov.

V ideálnom prípade:

 • Prestaňte niekoľko týždňov až mesiacov pred operáciou fajčiť
 • S lekárom preberte, aké všetky lieky beriete
 • Obmedzte príjem alkoholu
 • Telu dodajte dostatok živín (vitamíny, minerály, proteíny, vláknina …)
 • Zkrouhněte, alebo aspoň na prechodnú dobu obmedzte, prefabrikované potraviny a potraviny s väčším množstvom aditív
 • Sa aspoň v rámci možností zdravo hýbte (leda, že vám lekár odporučí, že pre vás bude kľudový režim pred operáciou vhodnejší)

Všetky tieto kroky majú prispieť k tomu, že sa vaše telo stane o niečo odolnejšie. Tiež ide o činy, ktoré by mali viesť k rýchlejšej rekonvalescencii kĺbu.

Na čo sa pripraviť pred operáciou

Ako prebieha artroskopia ramena?

Mnoho ľudí má z operácií strach. Často je ale vyvolaný tým, že nemáme jasnú predstavu o tom, čo nás čaká. Teraz preto prichádza za rad opis toho, čo sa s vami a s vaším ramenom bude počas artroskopickej operácie diať.

Ako prebieha artroskopia ramena?

Pred každým zákrokom je dôležité absolvovať profesionálny predoperačné vyšetrenie, na základe ktorého sa ukáže, či je pre vás vybraný zákrok bezpečný. Keď máte túto úlohu za sebou a lekár vám potvrdil, že je všetko v poriadku, dostavíte sa do zdravotníckeho zariadenia. Keďže artroskopia často prebieha v celkovej anestézii, je potrebné dodržiavať pokyny, čo a kedy máte naposledy jesť a piť. V závislosti na tom, aký je váš konkrétny problém s ramenom operácia trvá od 30 do 90 minút.

V závislosti od dôvodu zákroku počas operácie dôjde k:

 • Odstránenie zrastov
 • Odstránenie zápalov
 • Odstránenie zvápenatých výrastkov
 • Uvoľnenie pohyblivosti
 • Ošetrenie chrupavky
 • Zošitie svalov
 • Stabilizáciu ramena

Po operácii budete nejaký čas v nemocnici, kde vám bude poskytnutá plnohodnotná pooperačnej starostlivosti.

Následná rehabilitácia

Podľa toho, ako bol zákrok rozsiahly môžete zostať v nemocnici po dobu 1-3 dní. (Čas sa môže líšiť podľa toho, či sa u vás objavili komplikácie atď.)

rehabilitácia po artroskopii ramena

Prvá väčšia akcií po zákroku je vytiahnutí stehov. K tomu dochádza po cca 10-14 dňoch. Po prosté artroskopii ramena môžete s rehabilitáciami začať prakticky bezprostredne po opustení nemocnice. Aby bolo zaistené, že budete cviky prevádzať po technickej stránke správne, je vhodné sa v tomto období spojiť s fyzioterapeutom, ktorý je špecialistom na pohybové ústrojenstvo. Pri väčších zákrokoch pacient musí nosiť ortézu. Rehabilitácia potom pripadá do úvahy až po jej úplnom zložení. (Čo môže trvať i mesiac.)

Vo všetkých prípadoch ale počítajte s tým, že rekonvalescencia vám nedovolí takú úroveň pohybu, na ktorú ste boli zvyknutí zo skoršej doby. Všeobecne sa uvádza, že po artroskopii ramena musíte byť v režime spánku aspoň 2 mesiace. Niekedy dokonca aj 3 až 4. Ak ste boli zvyknutí do operácie aktívne športovať, o znovuobnovenie fyzickej aktivity sa najskôr poraďte so svojím ošetrujúcim lekárom. Ten zhodnotí, ako sa vaše rameno hojí a dá vám rady a tipy, ktoré vám budú sedieť priamo na mieru.

Čo z toho vyplýva? Predovšetkým to, že by sme na seba a na svoje telo mali dávať pozor. Aj keď je artroskopia ramena relatívne jednoduchý zákrok, stále ide o operáciu, ktorá vás na dlhú dobu vyradí z bežného života. Rozhodne nič nepokazíte, ak svojim kĺbom doprajete (mimo pravidelný pohyb) aj dlhodobé užívanie kvalitné kĺbovej výživy. Keďže tá dobrá obsahuje látky, ktoré sú ľudským kĺbom vlastné, určite budú oveľa ochotnejšie spolupracovať.

najsilnejsia klbova vyziva - porovnanie

🏆 Porovnanie: TOP 10 kĺbových preparátov

 • účinnosť jednotlivých prípravkov vo vzťahu ku kĺbom, kostiam a chrupavkám
 • aká kĺbová výživa je vhodná pre športovcov, seniorov a ťažké pracujúci
 • skúsenosti a spokojnosť s užívaním u ostatných ľudí
 • porovnanie cien za dennú dávku

naposledy aktualizované 04/2024

Vložiť komentár