Kĺbová výživa pre psov: Ako ju vybrať a kedy ju podávať

Kĺbovú výživu neužívajú len ľudia. Ale aj niektoré domáce zvieratá. Napríklad kone, alebo psy. Aká je najlepšia kĺbová výživa pre psov? A má jej podávanie nejaké špecifiká, o ktorých by ste mali vedieť?

Psy sú naši verní kamaráti. Strážia majetok, hľadajú stratené ľudí, alebo predmety, či pomáhajú ľuďom so zrakovým postihnutím s orientáciou vo verejnom priestore. Tiež sú veľmi zábavné. Dokážu vycítiť, kedy je potrebujeme a sú nám vernými parťákov aj pri prevádzkovaní niektorých druhov športov. (Nehovoríme len o jazde so psím záprahom. Ale tiež trebárs o behu.)

najsilnejsia klbova vyziva - porovnanie

🏆 Porovnanie: TOP 10 kĺbových preparátov

 • účinnosť jednotlivých prípravkov vo vzťahu ku kĺbom, kostiam a chrupavkám
 • aká kĺbová výživa je vhodná pre športovcov, seniorov a ťažké pracujúci
 • skúsenosti a spokojnosť s užívaním u ostatných ľudí
 • porovnanie cien za dennú dávku

naposledy aktualizované 05/2024

Problém je ale v tom, že psy, rovnako ako ľudia, starnú. A môžu sa u nich objaviť veľmi vážne zdravotné problémy. Vrátane chorôb kĺbov. Preto je dobré sa vopred informovať a vedieť, kedy sa začať pátrať po výžive pre psa na kĺby.

výživa na klby pre psov

Čo by mala obsahovať výživa kĺbov pre psy

Aj keď sa psy zvyčajne dožívajú vysokého veku (napríklad v porovnaní s džungarskými škrečky), stále sa dožijú menej rokov ako ľudia. Zároveň je väčšina plemien veľa aktívny. Z toho plynú dve veci. Prvá je tá, že rýchlejšie starnutie vyžaduje včasné podávanie kĺbovej výživy. Za horším stavom kĺbov tiež môže byť aj nadmerný fyzický pohyb psa.

Kĺbová výživa pre psa by mala obsahovať:

 • MSM
 • Glukosamín
 • Chondroitín

Ďalej môžu mať doplnky stravy pre psa na kĺby v zložení želatínu, alebo kyselinu hyalurónovú. Obvyklé sú aj ďalšie pridané látky, vrátane príchute. Vďaka tomu by mala byť konzumácia kĺbovej výživy psom prakticky bezproblémová.

Kedy ju začať podávať?

Každá kĺbová výživa pre psy má nejaká svoje špecifiká. Z toho dôvodu môže výrobca uvádzať odporúčaný minimálny vek, od ktorého by sa mala kĺbová výživa psom podávať. Všeobecne sa ale dá povedať, že kĺbovú výživu možno podávať všetkým dospelým aktívnym psom, u ktorých hrozí buď nadmerné opotrebovanie kĺbov, alebo ich úraz.

Po dohovore s veterinárom možno psovi podávať kĺbovú výživu preventívne, v starobe, alebo po prekonanom úraze / operáciu.

Kĺbová výživa pre psov seniorov

Kĺbová výživa pre psov seniorov

Psie seniorov spoznáme na ulici prakticky okamžite. Nemávajú toľko energie a bývajú radi, že sa vôbec pohnú. V tomto ohľade platí to isté čo u ľudí. Najlepšie je, keď sa o psa počas celého jeho života staráte tak, že sa do takto neutešeného stavu vôbec nedostane. Ak už sa tak ale stane, je dobré sa mu pokúsiť uľahčiť aj dodatočným podávaním špeciálny psí kĺbovej výživy.

V tomto ohľade ale príliš nepozerajte na cenu. Hoci je dobrá kĺbová výživa pre psa nákladnejšie, dodá jeho telu látky, ktoré mu môžu pomôcť redukovať bolesti. A ktoré môžu mať aj pozitívny vplyv na jeho pohyblivosť.

Preventívne užívanie?

Áno, kĺbovú výživu možno psom podávať aj preventívne. Prakticky po celej ich dospelé aktívne obdobie. Vždy je lepšie predchádzať tomu, aby sa telo psa zbytočne rýchlo neopotrebovávalo. V opačnom prípade môže kĺbová výživa prispieť k redukcii bolestí. Ale vzniknutú škodu úplne odstrániť nevie. (Leda, že by pes podstúpil nákladnú operáciu. A aj tak bude jeho pohybové ústrojenstvo oslabené.)

ako vybrať kĺbovú výživu pre psov

Psy a bolesť kĺbov

Hoci sú psy úplne iný živočíšny druh, choroby ich kĺbov sa príliš nelíšia od tých, ktoré majú ľudia. Okrem vývojových a degeneratívnych vád môžu trpieť bolesťami, ktoré sú spôsobené opotrebovaním kĺbov, zápaly či úrazy.

Že má pes nejaké problémy zistíte podľa:

 • Menšie fyzickej aktivity, aj počas prechádzky
 • Problémov s tým sa dostať na gauč
 • Problémov s tým dostať sa do schodov
 • Menšie vytrvalosti pri behu (ak bol napríklad zvyknutý s vami behať dlhšie trate)

Pred kúpou psa sa tiež nezabudnite informovať o tom, ako je vybrané plemeno psa náchylné k vzniku zdravotných problémov. (Niektorí psi majú problémy s očami, iní s kĺbmi, ďalší s ušami, alebo s dýchaním …) A podľa toho sa zariaďte.

najsilnejsia klbova vyziva - porovnanie

🏆 Porovnanie: TOP 10 kĺbových preparátov

 • účinnosť jednotlivých prípravkov vo vzťahu ku kĺbom, kostiam a chrupavkám
 • aká kĺbová výživa je vhodná pre športovcov, seniorov a ťažké pracujúci
 • skúsenosti a spokojnosť s užívaním u ostatných ľudí
 • porovnanie cien za dennú dávku

naposledy aktualizované 05/2024

Vložiť komentár