Čo pomáha na zápal kĺbov: Príznaky a liečba

Zápal ramenného kĺbu na vás môže udrieť prakticky kedykoľvek. Tým skôr, ak máte fyzicky namáhavú prácu, alebo pravidelne športujete. Lieky na zápal kĺbov ale nemusí dlhodobo zaberať. Čo v takej situácii robiť?

Zápal kĺbu u dospelých nie je vôbec ničím výnimočným. Povedzme si totiž celkom úprimne, že na seba málo kedy dávame pozor. Málo odpočívame a ešte ku všetkému prepíname svoje sily. Je jedno, či kvôli práci, v ktorej pravidelne zdvíhame ťažké bremená. Alebo kvôli športu, kedy chceme všetkým ukázať, že na to máme.

najsilnejsia klbova vyziva - porovnanie

🏆 Porovnanie: TOP 10 kĺbových preparátov

 • účinnosť jednotlivých prípravkov vo vzťahu ku kĺbom, kostiam a chrupavkám
 • aká kĺbová výživa je vhodná pre športovcov, seniorov a ťažké pracujúci
 • skúsenosti a spokojnosť s užívaním u ostatných ľudí
 • porovnanie cien za dennú dávku

naposledy aktualizované 06/2024

Niekedy ale za zápalom kĺbu stojí bohužiaľ aj choroba. V takom prípade je potrebné sa pripraviť na to, že nejde o jednorazovú záležitosť. Ale o stav, s ktorým sa pacient musí naučiť žiť. Čo nie je vždy povzbudivé. Pretože dlhodobé užívanie voľne dostupných liekov proti bolesti môže mať v dlhodobom horizonte negatívne dopady.

Dá sa ale proti bolesti zo zápalu kĺbov bojovať aj inými spôsobmi?

čo pomáha na zápalu kĺbov

Čo je to zápal kĺbov?

Zápal kĺbov je stav, ktorý vyvoláva precitlivenosť, bolesť a opuchy. Môže vzniknúť z mnohých rôznych príčin. Je pre neho tiež typické, že zápal môže postihnúť len jeden konkrétny kĺb. Alebo rovno celú skupinu. Medzi najčastejšie vinníkov tohto stavu patrí úrazy, či zápalová artritída.

Podľa toho, čo zápal spôsobilo môže ísť buď o reakcii poškodeného tkaniva, alebo nášho vlastného imunitného systému. Zápal navyše môže ešte zintenzívniť už tak prítomnú bolesť. Chronický zápal navyše môže kĺb nenávratne poškodiť.

Príznaky zápalu kĺbov

Ako dlho bolí zápal kĺbov je veľmi individuálna. Dá sa predpokladať, že ak ste zdraví a zápal bol spôsobený úrazom, môžete sa tešiť z toho, že bolesť prejde do niekoľkých týždňov. U chronických zápalov môže prebiehať remisie. Ale väčšinou sa stav pacienta príliš nelepší.

Zápal kĺbov sa prejavuje:

 • Problémovým pohybom kĺbu
 • Opuchy
 • Bolesťami
 • Bolesťou okolo kĺbu
 • Začervenaním
 • Zvýšenú teplotou v oblasti kĺbu

Všetky tieto príznaky sú dobrým dôvodom pre návštevu lekára. Rozhodne by sme vám neodporučili, aby ste sa pokúšali túto bolesť takzvane rozchodiť.

Zápal bedrového a čeľustného kĺbu

Zápal bedrového kĺbu

Bedrový kĺb vás môže bolieť z mnohých rôznych dôvodov. Okrem vyššie spomenutej artritídy môže byť na vine aj burzitída (zápal tiažových vačkov). U starších ľudí dochádza aj k zlomeninám bedrového krčku. Vylúčiť úplne nemožno ani rakovinu, alebo poškodenie svalov, ktoré držia kĺb. Z toho dôvodu je vhodné, aby ste pri akejkoľvek zaznamenanej bolesti navštívili svojho ošetrujúceho lekára, ktorý vykoná dôkladnú diagnostiku a určí pravého pôvodcu vašich ťažkostí.

Zápal čeľustného kĺbu

Niektorí ľudia majú problémy aj s čeľustnom kĺbom, ktorý napája spodnú čeľusť k lebke. K tomu môže dochádzať buď vplyvom úrazu, alebo kvôli jeho poškodeniu.

Problémy ale môže v tejto oblasti (zdanlivo) vyvolať aj:

 • Úraz čeľuste
 • Bolesť zubov
 • Zlý postoj
 • Stres
 • Úporné žuvanie žuvačky

A podobne. V takomto prípade hovoríme buď o vplyve nadmerného namáhania. Či o prenesené bolesti. Ktorá nemusí mať so zápalom nič spoločné.

Zápal čeľustného kĺbu sa väčšinou prejavuje bolesťou čeľuste, bolesťou ucha, praskaním v ušiach, bolesťami hlavy, stuhnutosťou a opuchom čeľustných svalov, či zablokovaním.

ako vyliečiť zápal kĺbu

Ako vyliečiť zápal kĺbov

Lieky na zápal kĺbov vám predpíše lekár. Pokiaľ je v kĺbe bakteriálnej infekcie, môže vám naordinovať antibiotiká. Často sa pristupuje aj k predpisovaní liekov na bolesť a liekov proti zápalom. Zvlášť, pokiaľ ide o chronicky chorých pacientov.

Ak lieky nepomáhajú, môže vás objednať na injekcie s kortikosteroidmi. Aby bola liečba pacienta čo najviac komplexné, veľa sa užívajú aj rehabilitácie a ďalšie druhy pohybových terapií. Dôležité pre vás bude aj správne vykonávané každodenné cvičenie.

Bylinky na zápal kĺbov

Niektoré bylinky, ktoré sa odporúčajú na zápal kĺbov, sa užívajú vnútorne. Iné majú najlepšie účinky pri vonkajšom použití. (O nich ale nižšie.) Mnohokrát sa používajú ako podporná terapia konzervatívnej liečby.

Vnútorne môže užívať zelený čaj. O ktorom sa vie, že je silným antioxidantom. Vnútorne môžete brať aj zázvor a doplnky stravy, ktoré ho obsahujú. V ázijských krajinách sa vnútorne, ale aj zvonka užíva bylinka s menom trojkřídlec wilfordův. Predtým, než po ňom siahnete, si ale dôkladne prečítajte nežiaduce účinky. U osôb, ktoré ho berú, môže spôsobovať bolesť hlavy, zmeny menštruačného cyklu či dokonca stratu vlasov. Ak sa vám to nezdá, oveľa bezpečnejšie pre vás bude kurkuma, ktorá sa vo svete používa aj ako korenie.

Masť na zápal kĺbov

Masti na zápaly kĺbov často obsahujú konope a extrakty z neho. Keďže je ale pestovanie konope v našej krajine obmedzené legislatívou, nepokúšajte si masť vyrábať sami. Namiesto toho si ju kúpte už hotovú z lekárne. Relatívne populárne sú aj masti s konským gaštanom (pagaštanu), alebo s eukalyptom. Nič nepokazíte ani aplikácií gélu z aloe vera.

Pokiaľ to situácia umožňuje, pri aplikácii možno vykonávať veľmi jemnú masáž. Rozhodne to ale nijako nepreháňajte. Inak si spôsobíte poškodenie, alebo väčšiu bolesť.

Či už ste športovec, máte fyzicky náročnú prácu alebo sa liečite s ochorením kĺbov, zvážte, či neprišiel čas zaobstarať si kvalitnú kĺbovú výživu.

najsilnejsia klbova vyziva - porovnanie

🏆 Porovnanie: TOP 10 kĺbových preparátov

 • účinnosť jednotlivých prípravkov vo vzťahu ku kĺbom, kostiam a chrupavkám
 • aká kĺbová výživa je vhodná pre športovcov, seniorov a ťažké pracujúci
 • skúsenosti a spokojnosť s užívaním u ostatných ľudí
 • porovnanie cien za dennú dávku

naposledy aktualizované 06/2024

Vložiť komentár