Poškodený meniskus kolena: Príznaky, liečba a operácia

Vnútorný meniskus kolena môže športovcom spôsobiť vážne vrásky na čele. Počas aktívneho pohybu sa môže ľahko poškodiť. Ako však zistíte, či máte problém, s ktorým by ste mali navštíviť lekára?

Kolená sú veľmi dôležité pre normálny pohyb. Keby sme nemohli ohýbať nohy, nemohli by sme behať, zdvíhať ťažké bremená alebo dokonca tancovať. Problémom je, že ak sa noha dostane do neprirodzenej polohy, môže prasknúť meniskus.

najsilnejsia klbova vyziva - porovnanie

🏆 Porovnanie: TOP 10 kĺbových preparátov

  • účinnosť jednotlivých prípravkov vo vzťahu ku kĺbom, kostiam a chrupavkám
  • aká kĺbová výživa je vhodná pre športovcov, seniorov a ťažké pracujúci
  • skúsenosti a spokojnosť s užívaním u ostatných ľudí
  • porovnanie cien za dennú dávku

naposledy aktualizované 09/2024

Môže sa to stať napríklad vtedy, keď korčuľujete a noha vám odíde. Niekedy sa to môže stať aj pri tanci alebo pri futbale. (V tomto prípade však môže byť na vine iný hráč a spôsobiť zranenie.)

Čo sa môže stať s meniskom? A ako sa lieči jeho poškodenie?

Čo je meniskus?

Meniskus je termín z anatómie, ktorý označuje spojivovú chrupavku vo vnútri kolenného kĺbu. V kolene nie je len jeden meniskus, ale dva. (Vnútorný meniskus a vonkajší meniskus.) Z týchto dvoch meniskov je väčší ten, ktorý sa nachádza vo vnútornej časti kolena.

Menisky majú veľmi dôležitú úlohu. V tomto kĺbe sa stretávajú kosti, ktoré k sebe príliš nepasujú. Menisky teda istým spôsobom pomáhajú, aby všetko dobre sedelo a správne fungovalo v praxi napriek existujúcim rozdielom.

Medzi ďalšie funkcie menisku patria:

co je to meniskus v koleni poranění příznaky

Poranenia menisku a najčastejšie príznaky

Možno vás to prekvapí, ale poranenie menisku je najčastejším zranením kolena. K poraneniu najčastejšie dochádza pri nedostatočnej rotácii kĺbu. Bez ohľadu na to, aký druh poranenia menisku máte, všetko sa prejavuje podobným spôsobom.

To, že niečo nie je v poriadku, je zvyčajne vodítkom:

  • Opuch kolena
  • Stuhnutosť kolena
  • Problém s natiahnutím nohy
  • Zmrazenie kolenného kĺbu
  • Obmedzená pohyblivosť kĺbu
  • Bolesť

Určite neodporúčame, aby ste tzv. rozťahovali problematický meniskus. Nielenže to nemôžete urobiť, ale mohli by ste ho aj ešte viac poškodiť.

Pretrhnutý meniskus

Ak dôjde k vážnemu poškodeniu menisku, s najväčšou pravdepodobnosťou pôjde o jeho natrhnutie. Lekári dnes môžu meniskus buď úplne nahradiť, alebo poškodenú časť opraviť. Je však potrebné vziať do úvahy, že ide o chirurgické riešenie, ktoré tiež zvyšuje riziko ochorenia kĺbov v budúcnosti.

Podráždený meniskus

Neexistuje nič také ako podráždený meniskus, preto neodporúčame používať tento termín. Teoreticky vás však koleno môže bolieť kvôli plochým nohám. V takom prípade by sme vám odporučili navštíviť ortopéda, ktorý vás vyšetrí a predpíše vám ortopedické vložky na mieru. Potom vás koleno možno prestane tak veľmi bolieť.

Odtrhnutý meniskus

Meniskus nie je vždy poškodený celý. V takom prípade ju lekári môžu zošiť späť. Ale opäť ide o chirurgický zákrok.

natržený podrážděný prasklý meniskus léčba

Liečba

V drvivej väčšine prípadov sa problémy s meniskom nedajú liečiť bez operácie. Nemusí ísť o veľký zákrok, pretože lekári môžu kolená operovať artroskopicky. (Čo umožňuje čo najmenšie poškodenie nezasiahnutého tkaniva.)

Domáca liečba menisku zvyčajne nie je možná. Všetky praktické prostriedky možno užívať len ako doplnok ku konzervatívnej liečbe.

Môžete vyskúšať:

  • Kľudový režim
  • Pripevnenie obkladov a dlažieb
  • Zdvihnite boľavú nohu (možno pod ňu položte niekoľko vankúšov)

Váš lekár vám pravdepodobne odporučí aj rehabilitáciu.

Operácia menisku kolena

Ak je poškodenie príliš veľké, je potrebná operácia menisku v kolene. O operácii rozhoduje lekár na základe mnohých faktorov. Zváži váš vek, rozsah poškodenia kolena, či vás súčasný stav výrazne obmedzuje v bežnom živote a či máte iné špecifické problémy, ktoré bránia normálnej funkcii kolena.

Pokiaľ ide o zotavovanie, je úplne pochopiteľné, že po operácii budete musieť nejaký čas odpočívať. V závislosti od závažnosti poranenia a typu operácie sa doba rekonvalescencie pohybuje od 6 týždňov do 6 mesiacov. V určitom okamihu vám lekár odporučí rehabilitáciu, ktorá vám pomôže znovu sa hýbať. Počítajte aj s užívaním liekov proti bolesti. Aspoň na začiatku, keď sú pooperačné zranenia ešte čerstvé.

Čo by ste si mali odniesť z tohto článku? Napríklad, že pred každým športom je potrebné sa rozcvičiť. Tiež by ste nemali prekračovať možnosti svojho tela a mali by ste predchádzať športovým zraneniam. V neposlednom rade by ste nemali zabúdať ani na dlhodobé užívanie kvalitnej kĺbovej výživy.

najsilnejsia klbova vyziva - porovnanie

🏆 Porovnanie: TOP 10 kĺbových preparátov

  • účinnosť jednotlivých prípravkov vo vzťahu ku kĺbom, kostiam a chrupavkám
  • aká kĺbová výživa je vhodná pre športovcov, seniorov a ťažké pracujúci
  • skúsenosti a spokojnosť s užívaním u ostatných ľudí
  • porovnanie cien za dennú dávku

naposledy aktualizované 09/2024

Vložiť komentár