Ako a kedy na tejpovanie kolena?

Tejpovanie kolena bolo dlhú dobu známe predovšetkým v športovom svete. Vďaka internetu sa však dostalo aj medzi verejnosť. Čo zapríčinilo, že sa o neho pokúšajú aj ľudia, ktorí s ním nemajú žiadnu skúsenosť. Na čo sú tejpy dobré? A má tejpovanie nejaké riziká?

Športovci opakovane namáhajú svoju pohybovú sústavu. Okrem opotrebovania to vedie aj k zvýšenému riziku úrazov. Pokiaľ nechcú so športovaním úplne skončiť, často musia dochádzať na fyzioterapiu. Okrem športových masáží a ďalších pohybových procedúr môže byť súčasťou návštevy fyzioterapeuta aj nalepenie tejpov.

najsilnejsia klbova vyziva - porovnanie

🏆 Porovnanie: TOP 10 kĺbových preparátov

  • účinnosť jednotlivých prípravkov vo vzťahu ku kĺbom, kostiam a chrupavkám
  • aká kĺbová výživa je vhodná pre športovcov, seniorov a ťažké pracujúci
  • skúsenosti a spokojnosť s užívaním u ostatných ľudí
  • porovnanie cien za dennú dávku

naposledy aktualizované 04/2024

Čo ale vyzerá len ako nalepenie farebných prúžkov na koži je v skutočnosti veľmi náročná disciplína. Ak by ste sa rozhodli tejpovať koleno svojpomocne, mohli by ste si týmto krokom nečakane ublížiť.

Čo by ste teda mali vedieť?

Čo je to tejp?

Tejp je pomôcka, ktorá sa používa pri tejpovanie. Ide o špeciálne pásky, ktoré slúžia na fixáciu kĺbov. V podstate ide teda o ortézu na mieru. Oproti tej klasickej ale neprekáža pri podávaní športového výkonu. Dá sa tak riešiť napríklad problémový meniskus.

V tejpovaní tiež existujú špeciálne korekčné techniky, ktoré uľavujú od bolesti väzov, šliach, fascií atď. Tejp sa môže používať na skoliózu, neuralgiu či na burzitídu. Pri artróze je teda vhodné sa najskôr poradiť s lekárom a fyzioterapeutom. Tejpom možno za niektorých okolností stabilizovať vnútorný väz, ktorý by mohol pri zlom fungovaní znižovať stabilitu kolena.

tejpovani kolena vazy

Kedy tejpovať koleno?

Ako už bolo povedané, tejpovanie kolena má najväčší zmysel u športovcov, ktorí nemôžu nosiť v priebehu športovania ortézu. Tejp môže mať zmysel aj u fyzicky pracujúcich ľudí, ktorí taktiež nemôžu mať nohu v klasickej ortéze.

Tejpovanie každopádne nemožno vykonávať na koži, ktorá trpí ekzémom a bradavicami. Tiež nemožno tejpovať nohu s akútnou trombózou. (Čo je u končatín občas veľký problém.)

Ako na správne tejpovanie kolena

Tejpovanie nikdy nerobte sami. Vždy sa obráťte na fyzioterapeuta, ktorý vie, kam má tejpy umiestniť, aby mali čo najlepší efekt. Ten môže na koleno použiť aj 7 rôznych náplastí. (Často sú rozdelené podľa veľkosti a farieb.)

Veľký tejp sa dáva obvykle pod patellu. Následne sa môžu nalepiť tejpy na bočné kolenné väzy. S lepením fyzioterapeut pokračuje tak dlho, kým nie je koleno v stabilizovanej polohe.

Pri tejpovaní fyzioterapeut pracuje s úplne dokonalou znalosťou pohybového systému. Okrem svalov a kĺbov sú v ňom aj väzy atď. Pokiaľ si neodborne nalepíte tejp sami, môžu sa vaše bolesti predĺžiť, alebo dokonca aj zhoršiť.

ako tejpovať koleno

Na čo si dať pozor

Tejp nie je riešením vašich zdravotných problémov. Iba poskytuje oporu, ktorá je potrebná pre normálny pohyb. (Je to ako s ortézou. Po zložení vás môže daná oblasť aj napriek vašej starostlivosti bolieť.) Pokiaľ navyše počítate s tým, že si budete robiť tejpy jedného dňa doma, je potrebné si osvojiť správny spôsob lepenia pre váš zdravotný problém. Až potom prichádza domáce tejpovanie do úvahy.

Pri starostlivosti o váš pohybový aparát nezabúdajte na to, že okrem pozornosti zvonku telo potrebuje aj správnu kĺbovú výživu. Tá by sa mala brať dlhodobo a ideálne každý deň.

najsilnejsia klbova vyziva - porovnanie

🏆 Porovnanie: TOP 10 kĺbových preparátov

  • účinnosť jednotlivých prípravkov vo vzťahu ku kĺbom, kostiam a chrupavkám
  • aká kĺbová výživa je vhodná pre športovcov, seniorov a ťažké pracujúci
  • skúsenosti a spokojnosť s užívaním u ostatných ľudí
  • porovnanie cien za dennú dávku

naposledy aktualizované 04/2024

Vložiť komentár