Chrupavka v kolene: Poškodenie, obnova a výživa

Ľudské telo v sebe ukrýva rad veľkých, ale aj menších kĺbov. Ich úlohou je udržať organizmus v pohybe. Lenže, ako starneme, môžeme si spôsobiť úrazy. Veľakrát navyše dochádza aj k rôznym deformitám. A úplne vylúčiť nemožno ani vplyv chorôb. Dnes sa preto pozrieme na to, ako udržať zdravú chrupavku v kolene.

Kolená sú nadmerne zaťažovanú častí ľudského tela. Používame ich totiž prakticky bez prestávky, každý deň. Sú nevyhnutné pre chôdzu, pre beh, sedenie i státie. Nezaobídeme sa bez nich ani v noci. Zvlášť, ak si chceme pohodlne ľahnúť, alebo sa potrebujeme v spánku otočiť.

najsilnejsia klbova vyziva - porovnanie

🏆 Porovnanie: TOP 10 kĺbových preparátov

 • účinnosť jednotlivých prípravkov vo vzťahu ku kĺbom, kostiam a chrupavkám
 • aká kĺbová výživa je vhodná pre športovcov, seniorov a ťažké pracujúci
 • skúsenosti a spokojnosť s užívaním u ostatných ľudí
 • porovnanie cien za dennú dávku

naposledy aktualizované 07/2024

Niet preto divu, že s narastajúcimi rokmi môže dôjsť k poškodeniu chrupaviek. To môže vyústiť v bolesti pri chôdzi, ale aj pri akomkoľvek inom type pohybu.

Dá sa týmto problémom nejako zabrániť?

Poškodenie chrupavky kolena

Úlohou kolenné chrupavky je absorbovať nárazy a minimalizovať trenie. Vďaka tomu je pohyb bezbolestný a plynulý. Ako už ale bolo povedané, chrupavka sa môže vplyvom rôznych udalostí poškodiť.

Chrupavka sa môže poškodiť kvôli:

 • Priamemu nárazu (šport, autonehoda, pád …)
 • Nadmernému stresu a záťaži (šport, obezita …)
 • Nedostatku pohybu

Úplne vynechať nemôžeme ani choroby kĺbov, v priebehu ktorých dochádza ku stenčovanie chrupaviek a k rôznym deformáciám. Menovať by sme mohli napríklad reumatoidnú artritídu, alebo artrózu.

poškodenie chrupavky v kolene prasknutá

Prasknutá chrupavka v kolene

Prasknutá chrupavka v kolene je jedným z najčastejších zranenia, s ktorými sa dá v súčasnosti stretnúť. Nie každé je vážne. Veľakrát ale tento stav vyžaduje operatívne riešenie. Keďže ale môžete mať aj iný zdravotný problém, je potrebné, aby sa na vaše koleno pozrel skúsený doktor. Ten môže urobiť snímku kolena, alebo doň zaviesť malú sondu.

Obnova chrupavky v kolene

Jednou z prvých vecí, ktorú by ste mali urobiť, je to, že sa rozhodnete znížiť svoju telesnú váhu. Vďaka tomu nebude na koleno vyvíjaný nadbytočný stres, ktorý by ho mohol ešte viac poškodiť.

Ďalšie menej invazívne metódou je nosenie kolenné ortézy, ktorá ho udrží v správnej polohe. Vo svojom vlastnom záujme by ste mali tiež prehodnotiť svoje aktuálne športové aktivity a ich intenzitu. Pre ďalšie kroky je totiž kľúčové, aby nedochádzalo k ďalšiemu poškodzovaniu kĺbu.

operácie a obnova chrupavky v kolene

Operácia kolenné chrupavky

Ak je poškodenie naozaj veľké, na rad prichádza lekári na operačnom sále. Tí toho dnes vie naozaj veľa. Nielen, že dokážu nahradiť kĺb. Dá sa zabezpečiť aj plastika chrupavky kolena. Pokiaľ chcete mať informácie o všetkých dostupných možnostiach, požiadajte o radu svojho ošetrujúceho lekára.

Výživa chrupavky kolena

Posledným bodom, na ktorý by ste si mali dávať veľmi dobrý pozor, je kvalitná výživa kolena. Samozrejmosťou by pre vás mala byť čerstvá potrava bohatá na vitamíny a na minerálne látky. Ovšem, niektoré pre kĺby dôležité zložky v normálnom jedle nenájdete. Typicky ide napríklad o kolagén. Z toho dôvodu by ste mali investovať do naozaj kvalitnej kĺbovej výživy.

Tú dobrou spoznáte podľa toho, že obsahuje:

 • Kolagén typu I
 • Kolagén typu II
 • Glukosamín
 • Chondroitín
 • MSM
 • Vitamín C

V niektorých zdrojoch sa dokonca uvádza, že chrupavkám môže prospieť aj vitamín D3. Okrem toho, že je dobrý pre imunitný systém má veľký podiel na zdraví ľudských kostí. Vhodná športová aktivita, pravidelná prevencia u lekára a užívanie kvalitné kĺbovej výživy sú teda tri najdôležitejšie veci (a zároveň úplné minimum), ktoré by ste mali pre svoje telo urobit.

najsilnejsia klbova vyziva - porovnanie

🏆 Porovnanie: TOP 10 kĺbových preparátov

 • účinnosť jednotlivých prípravkov vo vzťahu ku kĺbom, kostiam a chrupavkám
 • aká kĺbová výživa je vhodná pre športovcov, seniorov a ťažké pracujúci
 • skúsenosti a spokojnosť s užívaním u ostatných ľudí
 • porovnanie cien za dennú dávku

naposledy aktualizované 07/2024

Vložiť komentár