Čo sú reumatické ochorenia? Príznaky a liečba

Mnoho ľudí sa počas svojho života stretlo s pojmom reumatizmus. Často ide o súhrnný pojem, ktorý označuje niekoľko ochorení pohybového aparátu, ktoré spôsobujú reumatickú bolesť. Viete, ktoré choroby patria do tejto kategórie?

Svalovo-kostrový systém bol prírodou navrhnutý tak, aby vydržal dlhodobé, ale aj krátkodobé a veľmi extrémne zaťaženie. Nikto z nás však nie je nezničiteľný. Najmä ak v dôsledku kombinácie viacerých faktorov začneme trpieť ochoreniami pohybového aparátu, ktoré môžu negatívne ovplyvniť kvalitu nášho života.

najsilnejsia klbova vyziva - porovnanie

🏆 Porovnanie: TOP 10 kĺbových preparátov

 • účinnosť jednotlivých prípravkov vo vzťahu ku kĺbom, kostiam a chrupavkám
 • aká kĺbová výživa je vhodná pre športovcov, seniorov a ťažké pracujúci
 • skúsenosti a spokojnosť s užívaním u ostatných ľudí
 • porovnanie cien za dennú dávku

naposledy aktualizované 05/2024

Nenechajte sa však oklamať. Do tejto kategórie chorôb nepatrí len reuma, ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať.

Nižšie vám povieme všetko, čo chcete vedieť o reumatických ochoreniach.

Čo sú reumatické ochorenia?

Reumatické ochorenia zvyčajne postihujú pohybový aparát človeka. Môžu postihovať nielen kĺby, ale aj chrbticu, väzy a svaly. Niektoré reumatické ochorenia spôsobujú zápal. V iných prípadoch môžu byť vyvolané nesprávnym fungovaním imunitného systému, ktorý napáda vlastné tkanivá. V tomto prípade hovoríme o autoimunitných ochoreniach.

príznaky reumatických ochorení artritída

Aké sú ich príznaky

Príznaky reumatických ochorení sa líšia. Je to najmä preto, že do tejto kategórie patrí mnoho rôznych ochorení pohybového aparátu.

Hlavné stopy sú však všeobecne:

 • Časté bolesti pohybového aparátu, ktoré nemusia zahŕňať len bolesti kĺbov
 • Opuch v blízkosti kĺbov
 • Stuhnutosť a obmedzená pohyblivosť
 • Únava
 • Horúčka
 • Úbytok hmotnosti
 • Pocit choroby

Reumatoidná artritída

Reumatoidná artritída je autoimunitné ochorenie, pri ktorom telo napáda vlastné tkanivá. Je celkom bežné, že telo napadne viacero kĺbov naraz. Najčastejšie sú postihnuté kĺby rúk, zápästí a kolien.

V priebehu reumatoidnej artritídy sa v kĺboch vytvára zápal a zhoršuje sa ich pohyblivosť. Ak je ochorenie veľmi závažné, môže viesť aj k deformácii kĺbov. Reumatoidná tendonitída tiež nie je úplne vylúčená. V súčasnosti neexistuje liek na toto ochorenie. Lekári sa snažia zmierniť príznaky ochorenia a zmierniť jeho priebeh.

Bechterevova choroba

Ďalším závažným zdravotným problémom, ktorý patrí do kategórie reumatických ochorení, je Bechterevova choroba. Toto ochorenie býva celoživotné, ale jeho príznaky môžu nastupovať postupne. (Prvé sa objavujú okolo 30. roku života.) Medzi hlavné príznaky ochorenia patrí stuhnutosť dolnej časti chrbtice, nedostatočná ohybnosť chrbtice, bolesti na hrudníku a silná únava. Aj v tomto prípade ide o ochorenie, ktoré sa nedá úplne vyliečiť. Lekári sa tiež snažia zmierniť príznaky a spomaliť jeho ďalší vývoj.

liečba reumatických ochorení psoriáza bechterev

Psoriáza

Ak poznáte niekoho, kto má psoriázu, pravdepodobne si myslíte, že je to len kožné ochorenie. V skutočnosti to tak nie je. Psoriáza je autoimunitné ochorenie, ktoré môže spôsobiť problémy aj v iných častiach tela. Nie je nezvyčajné, že ľudia so psoriázou začnú mať v určitom období života problémy s kĺbmi, ktoré môžu byť bolestivé a opuchnuté.

Možnosti liečby

Ako sme už uviedli v predchádzajúcich odsekoch, reumatické ochorenia nie sú vždy vyliečiteľné. To znamená, že lekári zvolia liečbu, ktorá zmierni príznaky a spomalí progresiu ochorenia. Vďaka tomu majú pacienti pomerne dobré vyhliadky na predĺženie obdobia fyzickej aktivity.

Ako sme už uviedli v predchádzajúcich odsekoch, reumatické ochorenia nie sú vždy vyliečiteľné.

Okrem užívania liekov a pravidelného strečingu vám odborník môže odporučiť celkovú zmenu životného štýlu (napríklad zmenu stravy tak, aby obsahovala potraviny s vyšším obsahom antioxidantov). Odporúča sa aj dlhodobé užívanie kvalitnej kĺbovej výživy. Mali by ste však mať na pamäti, že jeho účinok sa zvyčajne prejaví až po určitom čase od začiatku pravidelného užívania.

najsilnejsia klbova vyziva - porovnanie

🏆 Porovnanie: TOP 10 kĺbových preparátov

 • účinnosť jednotlivých prípravkov vo vzťahu ku kĺbom, kostiam a chrupavkám
 • aká kĺbová výživa je vhodná pre športovcov, seniorov a ťažké pracujúci
 • skúsenosti a spokojnosť s užívaním u ostatných ľudí
 • porovnanie cien za dennú dávku

naposledy aktualizované 05/2024

Vložiť komentár