Čo pomôže na bolesť bedrového kĺbu a kedy je na vine artritída?

Už sa vám niekedy stalo, že vás z ničoho nič začalo bolieť bedro a nevedeli ste prečo? Okrem toho, že vás to môže stresovať pri vykonávaní každodenných úloh, môže to niekedy vyvolávať aj strach. Hlavne preto, že naša myseľ má tendenciu predstavovať si vždy tie najčernejšie scenáre. Čo môže byť za bolesťou bedrového kĺbu? A aké prostriedky ju môžu zmierniť?

Každý z nás by chcel byť aktívny až do vysokého veku. Ale nie každý má to šťastie, že sa mu to podarí. Chronické ochorenia pohybového aparátu, ktoré spôsobujú bolesť, sú oveľa častejšie. Problémy môžete mať aj po úrazoch, kvôli ktorým pohybový aparát nefunguje tak dobre ako predtým.

najsilnejsia klbova vyziva - porovnanie

🏆 Porovnanie: TOP 10 kĺbových preparátov

 • účinnosť jednotlivých prípravkov vo vzťahu ku kĺbom, kostiam a chrupavkám
 • aká kĺbová výživa je vhodná pre športovcov, seniorov a ťažké pracujúci
 • skúsenosti a spokojnosť s užívaním u ostatných ľudí
 • porovnanie cien za dennú dávku

naposledy aktualizované 05/2024

Na druhej strane, to, že je niečo ťažké, neznamená, že by sme sa o to nemali aspoň snažiť. Odporúča sa tiež byť trpezlivý a odhodlaný, pretože aj aktívni seniori musia z času na čas prekonať stuhnutosť a bolesti kĺbov, vrátane tých, ktoré postihujú bedrové kĺby.

Keďže bedrá sú dôležité, ale citlivé kĺby, pozrite sa, čo môže bolesť bedier naznačovať a ako sa môžete správne starať o zdravie a pohyblivosť svojich bedier.

Ako sa prejavuje bolesť bedrového kĺbu?

To, ako sa bolesť bedrového kĺbu prejavuje, môže závisieť od konkrétneho typu problému, ktorý vás trápi.

Napríklad bolesť bedrového kĺbu po dlhšom období nečinnosti (napríklad po prebudení) môže naznačovať reumatoidnú artritídu. Na druhej strane, ak je kĺb na dotyk teplý, v jeho okolí je opuch a máte teplotu, môže ísť o infekciu kĺbu. Ak sa bolesť objaví náhle a nemôžete nič robiť, je celkom možné, že ste utrpeli zlomeninu bedrového kĺbu.

vystřelujuci bolesť bedrového kĺbu pričiny spanok

Bolesť bedier pri spánku na boku

Jednou z možných príčin tohto problému môže byť napríklad burzitída, ktorá označuje zápal teakálneho vaku. Ten je naplnený tekutinou, a keď sa zapáli, môže začať bolieť. Burzitída sa dá liečiť, ale časom sa môže vrátiť. Zápal šliach sa môže objaviť aj pri spánku na boku. Nemožno vylúčiť ani úraz alebo tehotenstvo u žien (počas ktorého bedro tiež často bolí).

Bolesť chrbta vystreľujúca do bedrového kĺbu

Opäť môže ísť o jeden z príznakov zranenia, ktoré ste utrpeli pri každodenných činnostiach. Môže však ísť aj o natiahnutie svalu alebo poškodenie niektorého z vašich svalov. (Sval nemusí byť poškodený celý, môže mať napríklad malú trhlinu).

Medzi ďalšie nepríjemné problémy, s ktorými sa v bežnej populácii stretávame pomerne často, patria skrehnuté nervy v chrbte, ktoré nás môžu trápiť aj niekoľko dní. Určite poznáte aj vyhreznutú platničku v chrbte.

Najčastejšie príčiny bolesti bedrového kĺbu

Ak by sme to mali zhrnúť, bedrový kĺb môže trápiť široká škála problémov, z ktorých niektoré sú len krátkodobé.

Na vine môže byť:

Svoju úlohu môže zohrávať aj nadváha. Nezabudnite, že nadváha má negatívny vplyv aj na kolenné kĺby, ktoré nesú váhu celého tela. Ak je zaťaženie bedrových a kolenných kĺbov príliš vysoké, môže sa objaviť chronická bolesť.

Z technického hľadiska vás bedrá a nohy všeobecne môžu bolieť aj preto, že máte ploché nohy. Vtedy môže byť pre vás vhodnou voľbou zaobstaranie si ortopedických vložiek do topánok a špeciálnej ortopedickej obuvi, ktoré vám môžu pomôcť zmierniť každodennú bolesť.

Artróza

Artritída, ktorá môže postihnúť jeden alebo viacero kĺbov v tele, predstavuje závažný problém pre zdravie bedrového kĺbu. Toto nevyliečiteľné ochorenie poškodzuje kĺbovú chrupavku, čo vedie k nepríjemnému treniu, stuhnutosti a bolesti. Jej výskyt v populácii sa pomerne často zvyšuje s vekom. V extrémnych prípadoch môže toto ochorenie viesť až k invalidite.

liečba prevencia bolesti bedrového co pomoze

Liečba a prevencia

Naše kĺby potrebujú správne namiešaný kokteil, aby mohli normálne fungovať. V prvom rade je dôležité užívať kvalitnú kĺbovú výživu od produktívneho veku s väčším množstvom látok, ktoré prispievajú k udržaniu našich kĺbov v čo najlepšej kondícii. Môžu ju užívať napríklad ľudia, ktorí majú fyzicky náročnú prácu, pracujú na počítači alebo športujú. Je vhodný aj pre starších ľudí. Hoci nedokáže vyliečiť artrózu a artritídu, obsiahnuté zložky môžu podporiť konzervatívnu liečbu a môžu prispieť k čo najdlhšej a najmenej problematickej pohyblivosti.

Kvalitnú kĺbovú výživu spoznáte podľa toho, že v jej zložení nájdete:

 • MSM
 • Glukosamín
 • Chondroitín
 • Kolagén
 • Vitamín C
 • Kadidlovník pílovitý

A ďalšie látky ako vitamín D, vitamín K a vápnik.

Ak je bolesť bedrového kĺbu spôsobená zranením, je rozumné, aby ste si fyzicky oddýchli a umožnili telu správne sa vyliečiť. Pred fyzickou aktivitou a prácou sa tiež nezabudnite zahriať a nenakladajte si viac, ako reálne zvládnete.

Pomáha aj pravidelný a správne zvolený pohyb. Kĺbom prospieva napríklad chôdza a plávanie. Fyzioterapia môže mať pozitívny vplyv aj na problémy s chrbticou a pohybovým aparátom. Ako vidíte, bezproblémový pohyb je prakticky na dosah.

najsilnejsia klbova vyziva - porovnanie

🏆 Porovnanie: TOP 10 kĺbových preparátov

 • účinnosť jednotlivých prípravkov vo vzťahu ku kĺbom, kostiam a chrupavkám
 • aká kĺbová výživa je vhodná pre športovcov, seniorov a ťažké pracujúci
 • skúsenosti a spokojnosť s užívaním u ostatných ľudí
 • porovnanie cien za dennú dávku

naposledy aktualizované 05/2024

Vložiť komentár