Vitamín D3: Aké sú jeho účinky na kĺby a kosti?

Vo verejnosti sa čoraz častejšie spomína, že veľké percento ľudí má nedostatok vitamínu D3. Je to veľmi dôležitá informácia, pretože tento vitamín, ktorý si telo dokáže do určitej miery vytvoriť zo slnečného žiarenia, ovplyvňuje nielen náladu a imunitný systém, ale aj kostnú hmotu. Čo by ste o ňom mali vedieť? A ako ho doplniť, ak nemôžete chodiť na slnko?

Ľudský organizmus potrebuje na normálne fungovanie širokú škálu rôznych látok, ktoré spoločne zabezpečujú, aby telo fungovalo ako dobre naolejovaný stroj. Mnohé vitamíny majú širšie spektrum účinkov, takže sa dokážu postarať o váš pohybový aparát aj o to, aby ste pri najbližšej príležitosti nedostali nepríjemnú infekciu. A to je prípad vitamínu D3, ktorého má mnoho z nás v tele príliš málo.

najsilnejsia klbova vyziva - porovnanie

🏆 Porovnanie: TOP 10 kĺbových preparátov

 • účinnosť jednotlivých prípravkov vo vzťahu ku kĺbom, kostiam a chrupavkám
 • aká kĺbová výživa je vhodná pre športovcov, seniorov a ťažké pracujúci
 • skúsenosti a spokojnosť s užívaním u ostatných ľudí
 • porovnanie cien za dennú dávku

naposledy aktualizované 07/2024

Zároveň môžete byť trochu zmätení, pretože okrem vitamínu D3 poznáte aj vitamín D2 a pravdepodobne sa pýtate, aký je medzi nimi rozdiel. (Ak vôbec.)

Ak vás teda zaujíma všetko o tomto vitamíne, určite by ste mali pokračovať v čítaní nasledujúcich odsekov.

Čo je vitamín D3?

Vitamín D3 je vitamín skupiny D. Do tejto kategórie patrí aj vyššie uvedený vitamín D2. Vitamín D2 sa nazýva ergokalciferol a vitamín D3 sa nazýva cholekalciferol. Niektorí odborníci sa domnievajú, že vitamín D3 je lepší ako vitamín D2, z tohto dôvodu sa pomerne často pridáva do voľnopredajných výživových doplnkov na posilnenie imunity a na podporu normálneho stavu pohybového aparátu.

Vitamín D3 je rozpustný v tukoch, čo znamená, že by ste mali starostlivo sledovať jeho príjem. Keďže ho telo pri nadbytku nevylučuje z tela močom, môže dôjsť k predávkovaniu.

Ďalšou zaujímavou skutočnosťou je, že telo si dokáže vitamín D vytvoriť samo, keď je vystavené slnku. V tomto prípade nie je možné sa ním predávkovať. Na druhej strane, dlhodobé vystavovanie sa slnku bez primeranej ochrany, ktorá môže znížiť produkované množstvo, zvyšuje riziko vzniku rakoviny kože.

čo je vitamín d3 účinky

Jeho najlepšie účinky

Ako už bolo spomenuté, vitamín D3 je veľmi dôležitým pomocníkom, ktorý sa stará o normálny stav imunitného systému. Preto ak chcete chrániť svoje telo pred sezónnymi infekciami, je vhodné užívať vitamín C spolu s vitamínom D.

Môže vám tiež ponúknuť:

 • Podporu normálnej telesnej hmotnosti
 • Podporu normálnej nálady
 • Podporu normálneho krvného tlaku

Vitamín D3 pre kosti a kĺby

Najznámejším prínosom dlhodobého užívania vitamínu D3 je podpora normálneho zdravia pohybového aparátu. Vitamín D3 spolu s vitamínom K2 a ďalšími látkami (ako je vápnik, horčík a kolagén) prispieva k normálnemu stavu kostí. V dôsledku starnutia, životného štýlu a hormonálnej aktivity (napríklad po menopauze) sa často stráca normálna hustota kostí, čo vedie k zvýšenému riziku osteoporózy a komplikovaných zlomenín kostí aj po menších úrazoch.

Keďže rednutie kostí sa dlho nemusí vôbec prejaviť, je tento problém veľmi nebezpečný. (Človek si niečo všimne, až keď je príliš neskoro.) Z tohto dôvodu je veľmi dôležité nezanedbávať prevenciu a pracovať na každodennom dostatočnom príjme všetkých uvedených látok.

vitamín d na kĺby uživanie

Ako správne užívať vitamín D3?

Ako už bolo spomenuté, telo si dokáže vytvoriť vitamín D3 po dostatočnom vystavení sa slnku (približne 10-20 minút denne). Nie všetci ľudia sú však mobilní, mnohí sú pripútaní na lôžko bez možnosti ísť na krátku prechádzku.

Ďalším negatívom je už spomínané riziko rakoviny kože, ktoré môže byť v extrémnych prípadoch smrteľné. Rakovina kože vzniká po vystavení tela nadmernému slnečnému žiareniu. Ak však používate opaľovací krém, nevytvára sa dostatočné množstvo vitamínu D3. V neposlednom rade intenzita slnečného žiarenia nie je v našej oblasti počas celého roka rovnaká, takže v niektorých mesiacoch (typicky v zime) môžeme mať nedostatok vitamínu D.

Z tohto dôvodu je rozumné dlhodobo užívať kvalitný kĺbový doplnok, ktorý obsahuje nielen vitamín D3, ale aj ďalšie látky, ktoré podporujú normálny stav kostí, svalov a kĺbov.

Patria medzi ne:

Preto sa snažte nájsť všetky tieto látky v zložení vybraného výrobku. Takto zistíte, že je kvalitný a poskytne vám čo najkomplexnejšiu starostlivosť.

najsilnejsia klbova vyziva - porovnanie

🏆 Porovnanie: TOP 10 kĺbových preparátov

 • účinnosť jednotlivých prípravkov vo vzťahu ku kĺbom, kostiam a chrupavkám
 • aká kĺbová výživa je vhodná pre športovcov, seniorov a ťažké pracujúci
 • skúsenosti a spokojnosť s užívaním u ostatných ľudí
 • porovnanie cien za dennú dávku

naposledy aktualizované 07/2024

Vložiť komentár