Zle ste došľapli, alebo ste napríklad začali padať, na poslednú chvíľu ste sa niečoho chytili, ale váš členok skončil v neprirodzenej polohe. Zrazu z neho vystrelila ostrá bolesť, ktorá vás donútila okamžite si sadnúť. Čo to môže byť? Možno výron členka. Ako sa tento problém prejavuje? A aké sú dostupné spôsoby jeho liečby?
Výron členka je pomerne častým problémom nielen u športovcov, ale aj u bežných ľudí, ktorí mali počas dňa smolu a zle došľapli na jednu nohu. Poškodenie a bolesť najčastejšie spôsobuje nečakaný pohyb neprirodzeným smerom, na ktorý noha nie je pripravená. Preto si musíme dávať pozor napríklad na pošmyknutie alebo na zranenia počas športovania. Dámy by si mali dávať pozor aj pri chôdzi na podpätkoch.
🏆 Porovnanie: TOP 10 kĺbových preparátov
- účinnosť jednotlivých prípravkov vo vzťahu ku kĺbom, kostiam a chrupavkám
- aká kĺbová výživa je vhodná pre športovcov, seniorov a ťažké pracujúci
- skúsenosti a spokojnosť s užívaním u ostatných ľudí
- porovnanie cien za dennú dávku
naposledy aktualizované 01/2025
Ako spoznáte, že máte výron členka aj vy? Ako s ním po nehode správne zaobchádzať? A dá sa mu nejako predísť?
Navigácia
Čo znamená výron členka?
Výron členka je iný názov pre podvrtnutie členka, o ktorom ste už pravdepodobne počuli. Pri výrone dochádza k poraneniu väzov, ktoré počas incidentu nedokázali udržať kĺb v prirodzenej polohe.
Ak je výron mierny, dôjde iba k natiahnutiu väzov. Môže však dôjsť aj k ich natrhnutiu, v krajnom prípade až k úplnému pretrhnutiu. Podľa rozsahu poškodenia väzov sa potom odvíja intenzita bolesti a spôsob liečby.
Príčiny podvrtnutia členka
Niekedy na podvrtnutie stačí iba chvíľková nepozornosť pri chôdzi. Napríklad, keď idete po schodoch, v podpätkoch alebo po namrznutom a šmykľavom povrchu. Môžete však mať aj kvalitnú obuv, no noha vám nečakane podkĺzne.
K tomuto typu zranenia však dochádza aj z vonkajšej príčiny. Napríklad, keď vás pri športe niekto kopne do nohy.
Príznaky a prejavy výronu
Ako už bolo uvedené, príznaky výronu členka a ich intenzita závisia od toho, ako veľmi sú väzy poškodené. Zatiaľ čo pri úplne poškodených a pretrhnutých väzoch môže dôjsť k úplnej neschopnosti používať danú nohu, iba natiahnuté väzy sa môžu zahojiť pomerne rýchlo.
Medzi časté príznaky patrí:
- Opuch
- Bolesť
- Modriny
- Obmedzená pohyblivosť
- Nestabilita
- Puknutie (nemusí byť vždy prítomné)
Čo pomôže a ako ho liečiť?
V každom prípade je vhodné navštíviť lekára, ktorý si nohu prezrie a môže odporučiť röntgen. Zo snímky totiž dokáže ľahko zistiť závažnosť poškodenia členka a rozhodnúť, či nebude potrebná operácia. Lekár vám môže tiež odporučiť užívanie liekov proti bolesti a zápalom, ktoré vám pomôžu zvládnuť najťažšie obdobie. Dĺžka liečby závisí od stupňa poškodenia väzov, zvyčajne však trvá niekoľko týždňov.
Medzi ďalšie opatrenia, ktoré vám môžu počas rekonvalescencie pomôcť, patria:
- Podloženie nohy vankúšom alebo zrolovaným uterákom
- Šetrenie nohy a vyhýbanie sa zaťažovaniu
- Používanie barlí (môže odporučiť lekár)
- Nosienie ortézy na správne držanie členka
- Pravidelné ľadovanie
Ak sa nebudete držať odporúčaní lekára, môže to viesť k vážnym komplikáciám. Členok sa správne nezahojí a môžu sa objaviť ďalšie problémy, ako napríklad poškodenie kĺbových štruktúr, ktoré môžu byť nezvratné.
Keď prekonáte najťažšie obdobie, vaša cesta za uzdravením ešte nekončí. Mali by ste sa objednať na fyzioterapiu, ktorá vám pomôže rozhýbať dlhodobo nepoužívaný členok. Počas dňa môžete zvážiť aj tejpovanie členka, ktoré pomôže udržať kĺb v správnej polohe pri práci alebo športe.
Nezabúdajte byť opatrnejší pri pohybových aktivitách a pri chôdzi. Zvážte tiež dlhodobé užívanie kvalitnej viaczložkovej kĺbovej výživy.
Skutočne dobrú kĺbovú výživu spoznáte podľa toho, že obsahuje:
- Kolagén
- Glukozamín
- Chondroitín
- MSM
- Vitamín C
- Kyselinu hyalurónovú
A mnohé ďalšie látky.
🏆 Porovnanie: TOP 10 kĺbových preparátov
- účinnosť jednotlivých prípravkov vo vzťahu ku kĺbom, kostiam a chrupavkám
- aká kĺbová výživa je vhodná pre športovcov, seniorov a ťažké pracujúci
- skúsenosti a spokojnosť s užívaním u ostatných ľudí
- porovnanie cien za dennú dávku
naposledy aktualizované 01/2025