Bechterevova choroba a kĺby: Ako sa prejavuje?

Bechterevova choroba je veľmi závažné ochorenie, ktoré môže komplikovať každodenný život postihnutej osoby. Hlavne preto, že postihuje najmä chrbticu, ktorá je dôležitá pre vykonávanie širokej škály bežných denných činností. Existuje nejaká liečba tejto choroby? A ak nie, môžete aspoň vyskúšať nejaké úľavové prostriedky?

Ľudské telo sa s pribúdajúcim vekom trochu rozkladá. Je to úplne normálne, pretože telo reaguje na opakovaný pohyb (napríklad pri športe alebo v práci) a regenerácia nie je taká rýchla ako v mladosti.

najsilnejsia klbova vyziva - porovnanie

🏆 Porovnanie: TOP 10 kĺbových preparátov

  • účinnosť jednotlivých prípravkov vo vzťahu ku kĺbom, kostiam a chrupavkám
  • aká kĺbová výživa je vhodná pre športovcov, seniorov a ťažké pracujúci
  • skúsenosti a spokojnosť s užívaním u ostatných ľudí
  • porovnanie cien za dennú dávku

naposledy aktualizované 10/2024

Je však veľký rozdiel, ak vás občas pichne v kolene alebo ak trpíte nejakou vážnou a prakticky nevyliečiteľnou chorobou. Najväčším strašiakom nie je artritída a artróza, ale Bechterevova choroba, ktorá vás môže ľahko vyradiť z prevádzky.

Odkiaľ ju poznáte? A čo sa s tým dá robiť?

Čo je to Bechterevova choroba?

Ako už bolo spomenuté, Bechterevova choroba je zdravotný problém, ktorý postihuje najmä ľudskú chrbticu. Okrem chronickej bolesti sa u pacientov vyskytujú aj početné zápaly. V mnohých prípadoch sa v chrbtici vytvoria úplne nové kosti, čo často vedie k zhoršenej pohyblivosti.

Medzi rizikové faktory patrí rodinná anamnéza. Z hľadiska veku sa toto ochorenie najčastejšie vyskytuje vo veku 20-40 rokov. (Vtedy si môžete všimnúť prvé príznaky toho, že s vami niečo nie je v poriadku.) Uvádza sa, že Bechterevovou chorobou trpia najmä muži, ale keďže príznaky sa môžu u oboch pohlaví líšiť, je celkom možné, že v skutočnosti ňou trpia muži a ženy v približne rovnakom počte.

Bechterevova choroba klby priznaky prejavy

Bechterevova choroba a kĺby

Pri Bechterevovej chorobe sa môžete cítiť stuhnutí, takže môžete mať pocit zhoršenej pohyblivosti. V neskorších štádiách ochorenia sa potom môže vyskytnúť zhoršené držanie tela a bolesť.

Príznaky a prejavy

Teraz sa pozrime na to, ako môžete rozpoznať Bechterevovu chorobu. To vám umožní zistiť, pri akých príznakoch by ste mali navštíviť svojho lekára.

Prejavy Bechterevovej choroby:

  • Zhoršeným postojom
  • Pokrčené ramená
  • Zhoršené dýchanie
  • Strata chuti do jedla
  • Nízka horúčka
  • Úbytok hmotnosti
  • Únava
  • Anémia

Zápal sa môže šíriť z chrbtice ďalej do tela, takže sa môže vyskytnúť zápalové ochorenie čriev, zápal oka atď.

Ako prebieha vyšetrenie?

Keď pôjdete k lekárovi, môže vás odporučiť k reumatológovi, ktorý sa špecializuje na ochorenia kĺbov a pohybového aparátu. Potom vykoná sériu testov, ktoré môžu zahŕňať odbery krvi, röntgenové vyšetrenie atď.

Bechterevova choroba liecba vysetrenie

Liečba

Bechterevova choroba nie je liečiteľná, preto sa lekár bude snažiť predovšetkým zmierniť jej príznaky a spomaliť jej progresiu. Liečba zvyčajne zahŕňa užívanie liekov. V prípade veľmi závažných komplikácií môžete podstúpiť aj operáciu.

Ak je ochorenie v pokročilom štádiu, špecialista vám môže odporučiť kúpeľnú liečbu. V takom prípade vyplní všetku potrebnú dokumentáciu a odporučí všetky centrá, ktoré sa na toto ochorenie špecializujú. V neposlednom rade by ste sa mali naučiť aj strečingové cvičenia, ktoré vám umožnia zostať dlhšie mobilní.

Ak sa chcete vyhnúť bolestiam kĺbov, ktoré môžu byť v mnohých prípadoch skutočne ochromujúce, nezabúdajte na pravidelné užívanie kvalitnej kĺbovej výživy, ktorá dokáže podporiť prirodzenú regeneráciu kĺbov.

najsilnejsia klbova vyziva - porovnanie

🏆 Porovnanie: TOP 10 kĺbových preparátov

  • účinnosť jednotlivých prípravkov vo vzťahu ku kĺbom, kostiam a chrupavkám
  • aká kĺbová výživa je vhodná pre športovcov, seniorov a ťažké pracujúci
  • skúsenosti a spokojnosť s užívaním u ostatných ľudí
  • porovnanie cien za dennú dávku

naposledy aktualizované 10/2024

Vložiť komentár