Čo pomáha na kĺby? 5 tipov pre zdravie a prevenciu

Aby nám kĺby dobre slúžili počas celého života, vyžadujú si náležitú starostlivosť. Keďže nie vždy sa tieto dôležité informácie dozviete na školských hodinách, dnes sa budeme venovať tomu, ako to robiť správne. Ak ste pripravení, môžeme začať.

Kĺby sú dôležitou súčasťou nášho pohybového aparátu. Keby sme ich nemali, nemohli by sme ohýbať končatiny a vykonávať rôzne pohyby. Aj keď sú kĺby pomerne odolné a zvládajú nárazy na tvrdý podklad, časom môžu začať bolieť.

najsilnejsia klbova vyziva - porovnanie

🏆 Porovnanie: TOP 10 kĺbových preparátov

  • účinnosť jednotlivých prípravkov vo vzťahu ku kĺbom, kostiam a chrupavkám
  • aká kĺbová výživa je vhodná pre športovcov, seniorov a ťažké pracujúci
  • skúsenosti a spokojnosť s užívaním u ostatných ľudí
  • porovnanie cien za dennú dávku

naposledy aktualizované 04/2024

Hoci je to úplne normálny jav, ktorému sa takmer nikto z nás nevyhne, pomerne výrazne znižuje kvalitu života. Z tohto dôvodu je vhodné, aby ste sa o svoje kĺby začali riadne starať, aby ste si mohli čo najdlhšie zachovať svoju aktivitu.

Ako na to?

Čo je dobré na kĺby – 5 tipov

čo na kĺby

Kĺbová výživa

Prvým tipom, ktorý dobre pomáha pri bolestiach kĺbov, je kvalitná kĺbová výživa. Keďže je však na trhu veľmi veľa produktov, môžete mať problém vybrať si ten najlepší. V prvom rade hľadajte komplex viacerých látok v zložení, ktoré sa navzájom dopĺňajú.

Potom na etikete vyhľadajte:

A prípadne ďalšie látky, ktoré podporujú normálne zdravie kostí (vápnik, vitamín K2, vitamín D3…)

Kvalitná kĺbová výživa sa môže používať súbežne s liečbou existujúcich zdravotných problémov (artritída, artróza…) aj ako preventívne opatrenie. V neposlednom rade by mali kĺbovú výživu užívať aj športovci, pretože v ich prípade sa predpokladá rýchlejšie opotrebovanie.

Potraviny pre kĺby

Ak chcete pre seba urobiť niečo navyše, pravidelne si doprajte kvalitný vývar z kostí s extra kolagénom. Možnosťou pre vás môžu byť aj želatínové medvedíky. Môžete sa však zamerať aj na potraviny, ktoré sú spojené so znižovaním zápalov a podporou celkového zdravia. Skvelé sú napríklad papriky, mäso z lososa, orechy, ovsené vločky a ďalšie.

Pohyb

Aj keď vás kĺby môžu veľmi bolieť, nikdy by ste sa nemali zaseknúť a zostať na mieste. Prečo? Napríklad preto, že počas pohybu sú kĺby mazané kĺbovou tekutinou, ktorá je dôležitá pre normálny pohyb.

Okrem toho sa počas pohybu pretiahnete a podporíte normálny stav svalovej hmoty. To je opäť veľmi dôležité (ešte viac vo vyššom veku a pri zdravotných problémoch), pretože silné svaly dokážu zafixovať kĺb v správnej polohe. V dôsledku toho sa môže zmierniť bolesť a znížiť riziko zranenia.

Nemusíte bežať maratón ani tráviť veľa času v posilňovni. Môžete začať aj obyčajnou prechádzkou. Alebo vyskúšajte plávanie, ktoré nezaťažuje váš pohybový aparát.

kĺby čo pomože

Zdravá hmotnosť

Pri nadváhe trpia vaše kĺby, najmä bedrá, kolená a členky. Z tohto dôvodu sa odporúča, aby ste sa ju snažili znížiť (zdravým spôsobom). Nadváha a obezita môžu okrem iného podporovať vznik zápalov, ktoré môžu tiež ohroziť normálny stav pohybového aparátu.

Flexibilita

Zatiaľ čo v mladosti dokážeme prakticky nemožné, s pribúdajúcim vekom máme s niektorými druhmi pohybu problémy. Nedostatočná flexibilita môže v budúcnosti viesť k zraneniam, ktoré ešte viac obmedzia vašu pohyblivosť a spôsobia vám zbytočné ťažkosti.

Dobrým tipom je preto strečing, joga a rehabilitácia/fyzioterapia. Samozrejmosťou by malo byť aj to, že pri pohybe by ste mali venovať zvýšenú pozornosť bezpečnosti. V opačnom prípade sa kĺb dostane do nesprávnej polohy (to sa stáva napríklad pri korčuľovaní a tanci) alebo spadnete, čo môže u seniorov spôsobiť nebezpečnú zlomeninu bedrového kĺbu.

najsilnejsia klbova vyziva - porovnanie

🏆 Porovnanie: TOP 10 kĺbových preparátov

  • účinnosť jednotlivých prípravkov vo vzťahu ku kĺbom, kostiam a chrupavkám
  • aká kĺbová výživa je vhodná pre športovcov, seniorov a ťažké pracujúci
  • skúsenosti a spokojnosť s užívaním u ostatných ľudí
  • porovnanie cien za dennú dávku

naposledy aktualizované 04/2024

Vložiť komentár