Čo spôsobuje svalové kŕče a ako sa ich zbaviť?

Už ste niekedy behali, ale museli ste prestať, pretože ste dostali kŕč do lýtka? Ale možno sa vám tiež stalo, že ste pokojne spali, ale ráno vás zobudil kŕč v nohe. Ale ani kŕč v stehne alebo v ruke nie je ničím nezvyčajným. Prečo dochádza ku kŕčom? A existujú na ne nejaké lieky?

Nikto nemá rád kŕče, pretože spôsobujú bolesť a obmedzujú našu pohyblivosť. Stále sa však vyskytujú z mnohých rôznych dôvodov. Preto je dôležité pochopiť, prečo k nim dochádza, a potom sa zamerať na odstránenie spúšťača. Hoci nie všetkým kŕčom sa dá úspešne predísť, môžete ich riziko aspoň prijateľne minimalizovať.

Čo by ste teda mali vedieť o kŕčoch a ako sa im brániť?

najsilnejsia klbova vyziva - porovnanie

🏆 Porovnanie: TOP 10 kĺbových preparátov

  • účinnosť jednotlivých prípravkov vo vzťahu ku kĺbom, kostiam a chrupavkám
  • aká kĺbová výživa je vhodná pre športovcov, seniorov a ťažké pracujúci
  • skúsenosti a spokojnosť s užívaním u ostatných ľudí
  • porovnanie cien za dennú dávku

naposledy aktualizované 06/2024

Navigácia

Ako sa prejavujú kŕče?

Kŕč je bolestivé stiahnutie svalu, ktoré sa zvyčajne vyskytuje spontánne, bez použitia našej vôle. Okrem toho, že sú kŕče bežné, je veľmi ťažké ich predvídať. Počas kŕča sa sval nedokáže uvoľniť bez našej pomoci, čo môže byť veľmi nepríjemné. Kŕče sa môžu vyskytnúť v ktorejkoľvek časti tela, napríklad v podbrušku počas menštruácie.

Intenzita kŕčov a ich trvanie sa v jednotlivých prípadoch líšia. Zatiaľ čo niekedy môže trvať len niekoľko sekúnd a môže byť mierny, inokedy trvá dlhšie a jeho intenzita môže byť takmer neznesiteľná. Sval v kŕči sa dá rozpoznať aj podľa toho, že je stiahnutý a tvrdší ako zvyčajne. Okrem toho sa svalový kŕč môže aj opakovať.

krče príčiny prejavy

Príčiny svalových kŕčov

V niektorých prípadoch sú príčiny kŕčov neznáme. V iných prípadoch však môžeme rozpoznať rizikové faktory a môžeme im ľahko predchádzať úpravou životného štýlu.

Kŕče v nohách

Kŕče v nohách môžu súvisieť s absenciou strečingu pred a po cvičení. Môžu však byť aj príznakom zlého krvného obehu. Okrem toho môže ísť o negatívny vplyv nedostatočného pitného režimu počas dňa alebo nedostatku minerálov. (Napríklad horčíka.)

Kŕče v rukách

Okrem všetkých vyššie uvedených dôvodov môže prílišné cvičenie/námaha spôsobiť kŕče v rukách (napríklad nosenie ťažkých krabíc alebo vriec s potravinami).

Čo pomáha pri svalových kŕčoch?

Riziko kŕčov môžete minimalizovať napríklad tým, že budete venovať väčšiu pozornosť držaniu tela, ktoré môže mať na vznik kŕčov významný vplyv. Taktiež zbytočne nepreťažujte svoje svaly, ale udržiavajte si fyzickú aktivitu v zdravej miere. Pred každou náročnou fyzickou aktivitou, medzi ktoré môže patriť aj práca v sklade, sa nezabudnite rozcvičiť. Strečing po skončení aktivity vám pomôže rýchlejšie sa zotaviť.

Ak chcete pre seba urobiť niečo navyše, nemali by ste zabúdať, že by ste mali počas dňa vypiť aspoň 2,5 až 3 litre vody. V teplejších mesiacoch alebo pri práci v teplom prostredí (stavebníctvo, pekáreň, zlieváreň…) to môže byť aj viac.

Na podporu normálneho stavu pohybového aparátu je užitočné aj dlhodobé užívanie kvalitnej kĺbovej výživy, ktorá by mala obsahovať komplex viacerých dôležitých látok.

Čo pomáha na krče vo svaloch

V zložení dobrého prípravku na kĺby a pohybový aparát nájdete:

A možno aj iné látky.

Predstavíme vám aj niekoľko tipov, ktoré môžu podporiť uvoľnenie svalov počas prebiehajúcej kŕčovej bolesti. Pomáha napríklad, ak začnete sval v kŕči jemne masírovať rukou. Ak je to aspoň trochu možné, skúste na sval aplikovať aj teplo. Môže to byť vyhrievacia podložka, ktorú priložíte na boľavé miesto, alebo teplý kúpeľ/kúpeľ.

Pri kŕčoch v nohách môže pomôcť aj opretie prstov na nohe o podlahu alebo iný tvrdý povrch, pričom päta zostane vo vzduchu a tlakom prinútite sval k natiahnutiu. Takto sa dá kŕč tiež ľahko odstrániť.

V neposlednom rade môžete mať po ruke aj špeciálnu masť na natiahnuté svaly alebo magnéziový sprej, ktorý by mal čoskoro priniesť vítanú úľavu kŕčovitým svalom.

najsilnejsia klbova vyziva - porovnanie

🏆 Porovnanie: TOP 10 kĺbových preparátov

  • účinnosť jednotlivých prípravkov vo vzťahu ku kĺbom, kostiam a chrupavkám
  • aká kĺbová výživa je vhodná pre športovcov, seniorov a ťažké pracujúci
  • skúsenosti a spokojnosť s užívaním u ostatných ľudí
  • porovnanie cien za dennú dávku

naposledy aktualizované 06/2024

Vložiť komentár