Čo pomáha na bolesť chrbta + najčastejšie príčiny

Chronická bolesť chrbta postihuje obrovské množstvo ľudí v našej spoločnosti. Môžete však pociťovať aj akútnu bolesť chrbta, ktorá môže súvisieť s vašou prácou alebo úrazom. Čo všetko môže stáť za bolesťou chrbta? A aké úľavové prostriedky môžete v prípade potreby vyskúšať?

Bolesti chrbta v bedrách z času na čas pociťuje každý. Napríklad po dlhom sedení v nesprávnej polohe a pri nosení a zdvíhaní ťažkých bremien. Bolesť spodnej časti chrbta však nie je to jediné, čo vás môže trápiť. Môže sa objaviť napríklad pichanie a rezanie na jednom konkrétnom mieste. Problémom môže byť aj horná časť chrbta, ktorá sa môže viditeľne zaobliť.

najsilnejsia klbova vyziva - porovnanie

🏆 Porovnanie: TOP 10 kĺbových preparátov

 • účinnosť jednotlivých prípravkov vo vzťahu ku kĺbom, kostiam a chrupavkám
 • aká kĺbová výživa je vhodná pre športovcov, seniorov a ťažké pracujúci
 • skúsenosti a spokojnosť s užívaním u ostatných ľudí
 • porovnanie cien za dennú dávku

naposledy aktualizované 06/2024

Zatiaľ čo väčšina z nás dokáže miernu bolesť chrbta aspoň na chvíľu vypustiť z hlavy, existujú skutočne bolestivé a veľmi vážne stavy, ktoré vám môžu znemožniť vykonávať bežné denné činnosti a ľahko vás môžu pripútať na lôžko.

Aké sú najčastejšie spúšťače bolesti? A ako ju liečiť?

Najčastejšie príčiny bolesti chrbta

Najväčšou komplikáciou pri bolestiach chrbta je, že ich môže spôsobovať chrbát aj konkrétne orgány. Niektoré typy bolesti chrbta môžu poukazovať na infarkt, zatiaľ čo inokedy môže ísť o prejav bolesti obličiek. Inokedy môže byť bolesť chrbta spôsobená aj zlým držaním tela a polohou, zle zvoleným matracom alebo pracovnou stoličkou, častým nosením ťažkých bremien (aj len na jednej polovici tela, pozri nosenie ťažkých tašiek a detí) a podobne.

Môže to však byť napríklad aj:

 • Skrípnutý nerv
 • Herniovaná platnička
 • Bechterevova choroba
 • Skolióza

A mnoho ďalších vecí vrátane pokročilej osteoporózy, pri ktorej dochádza k úbytku kostnej hmoty, zlomeninám aj pri menších úrazoch a postupnému zmenšovaniu tela. Ako teda vidíte, ani obyčajnú bolesť chrbta netreba podceňovať.

bolesť chrbta v kríži príčiny

Bolesť chrbta v krížovej oblasti

Bolesť chrbta v krížovej oblasti môže naznačovať problém s herniou disku. Môže však ísť aj o natiahnutie svalov a väzov. Mali by ste si dávať pozor najmä na hrbenie sa a sedenie a zdvíhanie ťažkých bremien. V neposlednom rade sa skúste zamyslieť nad tým, či nemáte lordózu, ktorá môže spôsobiť nadmerné zaťaženie bedrovej chrbtice.

Bolesť chrbta medzi lopatkami

Pri bolesti chrbta medzi lopatkami, najmä ak sa objaví náhle, môže ísť skutočne o infarkt. Z tohto dôvodu sa naozaj snažte sledovať jej ďalšie sprievodné príznaky, aby ste mohli včas vyhľadať lekársku pomoc. Ale opäť môže ísť aj o zlé držanie tela a sedenie, nosenie ťažkých tašiek, detí a podobne, začínajúcu Bechterevovu chorobu a mnoho ďalších vecí.

Trochu prekvapivo môže byť bolesť chrbta medzi lopatkami spôsobená aj blokádou rebier alebo bolesťou žlčníka, ktorá sa môže prenášať do týchto oblastí.

Ako zmierniť bolesť chrbta?

Ako zmierniť bolesť chrbta

Lieky proti bolesti chrbta

V prípade hernie disku alebo iného akútneho ochorenia, ktoré vám bráni v plnom pohybe, vám lekár môže aplikovať sprej, ktorý zmierni bolesť a pomôže vám rýchlo získať späť pohyblivosť. Táto možnosť však nie je dostupná pre každého. V prípade chronických ochorení, medzi ktoré patrí artritída, osteoporóza a podobne, potom vám lekár môže odporučiť užívanie liekov, ktoré znižujú bolesť a zápal.

Cvičenia pri bolestiach chrbta

Nemusíte sa vyhýbať ani cvičeniam proti bolesti chrbta, ak viete, ktoré z nich vyskúšať. Niektoré z nich nemusia byť vhodné pre váš typ bolesti a mohli by ste si neočakávane ublížiť.

Ak práve začínate a potrebujete sa dostať do formy, prekvapivo vám môže pomôcť aj obyčajná prechádzka. Dbajte však na správne držanie tela. V niektorých prípadoch môže chôdza dokonca zmierniť bolesti spodnej časti chrbta.

Pomôcť vám môže aj ľah na chrbte, pritiahnite si obe kolená k hrudníku a potom k nim zakloňte hlavu, aby ste pocítili mierne natiahnutie. V tejto polohe by ste mali zotrvať aspoň 20 sekúnd. Opakujte desaťkrát. Nezaškodí ani veľmi ľahký strečing, ktorý pomôže uvoľniť svalové napätie. Ak však bolesť pretrváva, určite nie je na škodu objednať sa na fyzioterapiu.

Masti na bolesť chrbta

Veľmi užitočné môžu byť aj masti na bolesť chrbta, ktoré môžu mať chladivý alebo hrejivý účinok. Najčastejšie ľudia siahajú po masti s arnikou, mentolom, pagaštanom konským, konope atď. Niektoré špeciálne masti môžu mať aj mierne znecitlivujúce a protizápalové účinky (typicky ibalginový gél/krém). Ak teda ide len o miernu bolesť, aplikácia by mala stačiť na to, aby ste sa mohli niekoľko hodín venovať dôležitým alebo obľúbeným činnostiam.

Ako tomu zabrániť?

Výber správnej obuvi vám pomôže predísť bolestiam chrbta, pretože môže výrazne ovplyvniť vaše držanie tela. Taktiež si zaobstarajte dobrú pracovnú stoličku (ak ju nemáte, existujú špeciálne valčeky a balančné pomôcky, ktoré vám pomôžu pri jej nastavení) a kvalitný matrac, z ktorého vás nebude každé ráno bolieť chrbát. Veľmi dôležité je aj pravidelné cvičenie, ktoré by ste mali doplniť strečingom.

V neposlednom rade nezabúdajte na dlhodobé užívanie kvalitnej kĺbovej výživy, ktorá obsahuje látky dôležité pre podporu normálneho stavu pohybového aparátu. Patrí medzi ne napríklad vitamín C, kolagén, glukozamín, chondroitín, MSM a kadidlovník pílovitý. Veľkou výhodou je, že kĺbovú výživu možno užívať v každom veku, takže ju môžu užívať seniori, fyzicky aktívni ľudia a športovci.

najsilnejsia klbova vyziva - porovnanie

🏆 Porovnanie: TOP 10 kĺbových preparátov

 • účinnosť jednotlivých prípravkov vo vzťahu ku kĺbom, kostiam a chrupavkám
 • aká kĺbová výživa je vhodná pre športovcov, seniorov a ťažké pracujúci
 • skúsenosti a spokojnosť s užívaním u ostatných ľudí
 • porovnanie cien za dennú dávku

naposledy aktualizované 06/2024

Vložiť komentár